Prognozy indeksów giełdowych

Małgorzata Kwiatkowska
rozwiń więcej
Perspektywy rynku pozostają dobre, jednak inwestorzy nie powinni spodziewać się we wrześniu wysokich zwrotów z inwestycji. Indeks WIG20 może wzrosnąć o 3 proc.


Fundamentalnie spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych pozostają silne, ale na zachowaniu indeksu WIG20 w najbliższym miesiącu będą ciążyły wydarzenia gospodarcze z USA i niepokój na polskiej scenie politycznej.

 


Inwestorzy z pewnością zapamiętają minione wakacje i korektę na warszawskiej giełdzie, która odebrała uczestnikom funduszy akcji już kilkanaście punktów procentowych z tegorocznych zysków. Z wyliczeń firmy doradczej Expander wynika, że od szczytu indeksów WIG i WIG20 z 6 lipca do 29 sierpnia (ostatnie dostępne dane) wszystkie fundusze akcji polskich zanotowały straty. A w funduszach swoje oszczędności ulokowały już ponad dwa miliony ludzi.


Perspektywy polskiego rynku pozostają jednak dobre, choć wrzesień nie będzie miesiącem, w którym gracze i uczestnicy funduszy powinni spodziewać się znaczących zwrotów z inwestycji w akcje największych i najbardziej płynnych spółek na GPW.


KONTRAKTY TERMINOWE: NOWE REKORDY

Sierpień był rekordowym miesiącem na rynku instrumentów pochodnych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wolumen obrotu kontraktami na WIG20 po raz pierwszy przekroczył milion kontraktów terminowych. Przyniosło to najwyższą wartość obrotów na instrumentach pochodnych w historii GPW. W sierpniu wyniosła ona 75 mld zł, a od początku roku osiągnęła już blisko 400 mld zł - jest to wyższa wartość niż w całym 2006 roku.


Miesięczne zmiany indeksu WIG20 i jego prognoza

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Współpraca WOJCIECH IWANIUK


OPINIE

MICHAŁ MARCZAK,

szef działu analiz Domu Inwestycyjnego BRE Banku

Wrzesień będzie dobrym miesiącem dla rynku, pogorszenie sytuacji na naszej giełdzie może nastąpić dopiero w październiku. Później do końca roku sytuacja na rynku dalej powinna być korzystna. We wrześniu spodziewamy się kilkuprocentowych wzrostów na głównych indeksach giełdowych.

MAREK JURAŚ

szef działu analiz Domu Maklerskiego BZ WBK

Biorąc pod uwagę historię giełdową, wrzesień przeważnie jest miesiącem spadkowym, statystycznie najsłabszym dla inwestorów w ciągu całego roku . Jeśli jednak nie będzie żadnych bardzo niekorzystnych informacji, to tym razem nie musi okazać się aż tak zły, chociaż też nie spodziewałbym się dużych wzrostów. Głównym czynnikiem wpływającym na trend jest teraz to, co się dzieje w amerykańskiej gospodarce. Dlatego dużego wpływu na kursy upatrywałbym w decyzji FED-u, który w połowie miesiąca będzie decydować o wysokości stóp procentowych.

PIOTR HER

starszy analityk rynku akcji z Raiffeisen Bank Polska

Fundamenty spółek są silne, i z tej strony nie widzę zagrożenia. Oczekuję jednak, że we wrześniu duży wpływ na giełdę, i raczej negatywny, będą miały krajowe wydarzenia polityczne. Należy też patrzeć na wydarzenia zagraniczne, głównie w USA. Sytuacja na GPW będzie wypadkową tych trzech czynników. Spodziewam się, że wrzesień dla naszej giełdy nie będzie zbytnio udany, wzrosty powinna powstrzymać nerwowość polityczna i niestabilna sytuacja na rynkach międzynarodowych. Biorąc pod uwagę pojawiające się ryzyka, zakładałbym raczej brak wzrostu WIG20.

 
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...