Więcej artykułów ma podlegać opłacie produktowej

Łukasz Kuligowski
rozwiń więcej
Producenci ulotek i oleju jadalnego będą musieli zapewnić recykling odpadów powstałych z takich produktów.


ZMIANA PRAWA

 


Materiały reklamowe, takie jak ulotki, gazetki promocyjne czy plakaty, będą objęte systemem opłaty produktowej - przewiduje projekt ustawy o gospodarowaniu odpadami poużytkowymi, który przygotowało Ministerstwo Środowiska. Tym samym przepisom będzie podlegał także olej jadalny. Opłatę produktową przedsiębiorcy muszą uiścić, gdy nie zapewnią recyklingu na odpowiednim poziomie.


Regulacje zaproponowane w projekcie zastąpią ustawę z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz.U. z 2007 r. nr 90, poz. 607).


Do tej pory opłatą produktową były objęte oleje smarowe czy opony. Dodanie materiałów reklamowych spowodowane jest coraz większą ilością produkowanych materiałów promocyjnych i reklamowych, takich jak plakaty, gazetki z towarami czy ulotki. Stanowią one zagrożenie dla środowiska, dlatego należy poddawać je recyklingowi. Oznacza to, że firmy, które wprowadzają takie materiały na rynek, będą musiały zapewnić ich recykling we wskazanym poziomie lub uiścić opłatę produktową.


- Przedsiębiorca, który np. zamówi w drukarni pewną ilość ulotek, będzie musiał zebrać odpowiednią ilość materiałów należących do tej grupy i poddać je recyklingowi - wyjaśnia Paweł Sosnowski z departamentu gospodarki odpadami w Ministerstwie Środowiska.


Z danych resortu środowiska wynika, że rocznie na rynek krajowy trafia 75 tys. ton ulotek reklamowych. Dlatego potrzebne jest prawne wsparcie zagospodarowania odpadów powstałych z takich materiałów.


Projekt zakłada także, że opłatą produktową zostaną objęte oleje jadalne. Z informacji ministerstwa wynika, że w Polsce jest ponad 80 tys. punktów gastronomicznych typu fast food, w których wykorzystany olej jest zagospodarowywany w sposób szkodzący środowisku.


- Dlatego producent oleju jadalnego będzie odpowiedzialny za stworzenie systemu gospodarowania odpadami po nim. Będzie musiał odebrać olej z punktu gastronomicznego i poddać go odpowiednim procesom odzysku - mówi Paweł Sosnowski.


Projekt ustawy zakłada również utworzenie rejestru przedsiębiorców podlegających nowym przepisom. Odpowiedzialny za to ma być generalny inspektor ochrony środowiska. Przedsiębiorcy będą musieli złożyć wnioski o wpis do rejestru. System ten ma pozwolić nie tylko kontrolować firmy wprowadzające na rynek produkty, z których powstają odpady poużytkowe, ale ułatwić również składanie sprawozdań o masie wprowadzonych towarów, ilości zebranych odpadów i należnej opłacie produktowej.


Przepisy zaproponowane przez Ministerstwo Środowiska mają wejść w życie od 1 stycznia 2009 r.


80 tys. punktów gastronomicznych typu fast food wykorzystuje olej jadalny, który zagospodarowuje się w sposób szkodzący środowisku


ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

 
 
 
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...