Odsetki można było zaliczyć do kosztów

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
Odsetki od pożyczki udzielonej w 2004 roku podmiotowi polskiemu przez firmę zagraniczną można było zaliczyć do kosztów.

Spór rozpatrywany przez wojewódzki sąd administracyjny dotyczył zastosowania przepisów ustawy o CIT w 2004 roku oraz konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania między Polską a Luksemburgiem. W maju 2004 r. polska firma pożyczyła pieniądze od firmy zagranicznej. Problem sprowadzał się do tego, czy polskie przepisy dyskryminowały podmioty zagraniczne, od których polskie firmy pożyczały pieniądze.


Sąd stwierdził, że nie da się uzgodnić przepisów umowy, która nakazywała równe traktowanie podatników obu krajów w zakresie opodatkowania podatkami dochodowymi, z przepisami ustawy o CIT. W 2004 roku funkcjonował przepis art. 16 ust. 1 pkt 60 tej ustawy o tzw. niedostatecznej kapitalizacji.


Powstała sytuacja, kiedy odsetki od pożyczki od polskiej spółki można było zaliczyć do kosztów w pełnej wysokości, a odsetek od pożyczki od spółki zagranicznej już nie. Firma skarżąca twierdziła więc, że była to dyskryminacja, i domagała się zaliczenia odsetek do kosztów. We wniosku o interpretację do ministra finansów nie powołała się jednak na przepis art. 9 ustawy zmieniającej ustawę o CIT, zgodnie z którym do pożyczek zawartych przed 1 stycznia 2005 r. miały zastosowanie przepisy ustawy obowiązującej.


Zdaniem sądu, nie miało to jednak znaczenia, ponieważ spółka podała, że pożyczka została jej udzielona w maju 2004 r., a zatem należało stosować przepisy z 2004 roku, a nie - jak uczynił minister finansów - z 2005 roku. Sąd uznał, że umowa międzynarodowa jest powszechnie obowiązującym prawem i podzielił stanowisko skarżącej dotyczącej stosowania przepisów konwencji między Polską a Luksemburgiem. Wyrok oznacza więc, że należało równo traktować podmioty zagraniczne i polskie, zgodnie z art. 25 ust. 3 konwencji. Zdaniem sądu, uzasadnienie ministra finansów było niepełne, dlatego uchylił te decyzje.


Sygn. akt III SA/Wa 3929/06

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

 

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...