Nie unikniemy podwyżki stóp procentowych w tym roku

Paweł Czuryło
rozwiń więcej
Trzy pytania do Janusza Jankowiaka, głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu


l
 Członek RPP Stanisław Nieckarz w artykule dla GP ocenił, że RPP może mieć teraz problem z podejściem do celu inflacyjnego i tym, czy można zaakceptować inflację w przedziale 2,5-3,5 proc. Podziela pan te opinie?


- Wręcz przeciwnie. Nie ma środka celu inflacyjnego NBP. Ten cel jest określony na 2,5 proc. z dopuszczalnym przedziałem czasowych odchyleń plus/minus 1 pkt proc. Symetria w tym wypadku nie polega na tym, że skoro inflacja była przez pewien czas poniżej celu, to teraz przez pewien czas może być powyżej celu. Symetria polega na tym, że odchylenia w górę, tak samo jak w dół, są traktowane jako równie niewłaściwe, bo podnoszą koszty prowadzenia polityki pieniężnej. Jeśli polityka jest zbyt restrykcyjna, oznacza tzw. stratę produktu, a jeśli zbyt łagodna, to kosztem jest podatek inflacyjny. Jednak z reguły cechą bankierów centralnych jest większa tolerancja dla niższej, a nie wyższej od celu inflacji.


l
 W tym samym artykule członek RPP uznał, że wzrost popytu konsumpcyjnego nie musi w pełni przełożyć się na wzrost inflacji nawet przy niewystarczającej podaży krajowej.


- To dyskusyjne, ale członek RPP może oczywiście uważać, że dynamika konsumpcji dwukrotnie przewyższająca dynamikę PKB nie jest groźna. Nikt też nie może odmówić członkowi RPP prawa do lekceważenia groźby napotkania bariery podażowej przez gospodarkę rozwijającą się w tempie o 3 pkt proc. przewyższającym potencjał gospodarki. Wiara członka RPP w import dezinflacji może czynić cuda nawet wtedy, kiedy w krajach tradycyjnie tę dezinflację eksportujących, jak w Chinach, wskaźnik cen konsumpcyjnych rośnie właśnie do poziomu najwyższego od trzech lat. Członek RPP ma prawo zapomnieć o wzroście jednostkowych kosztów pracy. Podobnie jak może nie wspominać o dynamice agregatów pieniężnych, bo mu to nie pasuje.


l
 Jakie będą w takim razie przyczyny kolejnych podwyżek stóp procentowych, których oczekują ekonomiści?


- Cały czas in minus zmienia się bilans ryzyk inflacyjnych, szczególnie tych od strony popytowej. Inflacja wzrośnie i nie tylko dojdzie do 3,5 proc., ale w połowie 2008 roku może nawet wynieść 3,8 proc. Dlatego spodziewam się, że RPP podniesie główną stopę NBP z 4,5 proc. obecnie do 5 proc. na koniec 2007 roku i 6 proc. na koniec 2008 roku.


Rozmawiał PAWEŁ CZURYŁO

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...