Inflacja nie dojdzie w tym roku do 3 proc.

Paweł Czuryło
rozwiń więcej
Według Ministerstwa Finansów roczny wskaźnik inflacji w lipcu spadł do 2,4 proc. z 2,6 proc. w czerwcu. Ekonomiści prognozują, że w grudniu wzrośnie do 2,8 proc.


Lipiec nie będzie jednak ostatnim miesiącem spadku rocznego wskaźnika cen konsumpcyjnych. Jak wynika z ankiety GP wśród dziewięciu ekonomistów, w sierpniu może on wynieść 1,9 proc. Taka opinia jest zgodna z prognozami resortu finansów.

 


- Wydaje nam się, że w sierpniu inflacja spadnie poniżej 2 proc. przy deflacji miesiąc do miesiąca - mówi Jacek Krzyślak, dyrektor departamentu analiz i statystyki w MF.


Dodał, że największy wpływ na ostateczny wynik będą miały ceny żywności i ceny paliw.


Według szacunku Ministerstwa Finansów inflacja w lipcu wyniosła 2,4 proc. w ujęciu rocznym, ale w porównaniu z czerwcem 2007 r., ceny spadły o 0,1 proc. GUS ogłosi dane o lipcowej inflacji 14 sierpnia.


- Mamy deflację jak co roku, przy czym w lipcu odnotowaliśmy pewne wzrosty cen mięsa, drobiu i tytoniu, które podniosły wskaźnik CPI o blisko 0,3 pkt proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem - dodaje Jacek Krzyślak.


Zdaniem ekonomistów, do spadku rocznego wskaźnika inflacji przyczynił się m.in. korzystny efekt bazy, związany z podwyżkami cen paliw oraz abonamentów za internet i telewizję kablową z lipca 2006 r.


Mimo, że w sierpniu inflacja ma szansę obniżyć się do 1,9 proc., to w kolejnych miesiącach będzie już wyższa i na koniec roku dojdzie do 2,8 proc. Ale prognozy ekonomistów wahają się pomiędzy 2,7, a nawet 3,2 proc.


- Presja inflacyjna rośnie, choć na razie inflacja znajduje się poniżej celu - podkreśla Michał Chyczewski, ekonomista Banku BPH.


Także Marian Noga z Rady Polityki Pieniężnej spodziewa się, że inflacja w IV kwartale przekroczy 2,5 proc. i w dwóch ostatnich miesiącach tego roku wyniesie 2,8-2,9 proc.


Ekonomiści nie spodziewają się jednak, by obniżenie się bieżącego wskaźnika CPI było przeszkodą dla oczekiwanej przez nich podwyżki stóp procentowych w sierpniu. O końcu podwyżek nie mówi też członek RPP.


- Proces zacieśniania polityki monetarnej jeszcze się nie zakończył. Rada Polityki Pieniężnej działa w sposób umiarkowany, postępujemy małymi krokami. Inflację należy zakotwiczyć w celu inflacyjnym w długim okresie małymi krokami - powiedział PAP Marian Noga.


Prognozy GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PaweŁ CzuryŁo

pawel.czurylo@infor.pl

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...