Pracownicy ze Wschodu nie poprawią sytuacji firm

Paweł Czuryło
rozwiń więcej
Firmy nie zaczną masowo zatrudniać pracowników ze Wschodu - oceniają przedsiębiorcy. Według badań NBP problem z brakiem siły roboczej może negatywnie odbić się na realizacji zamówień.


NOWE PRAWO


Rozporządzenie resortu pracy dotyczące zatrudniania bez zezwolenia pracowników z Ukrainy, Białorusi i Rosji wchodzi w życie 20 lipca. Pracodawcy wiązali nadzieje z wprowadzanym aktem, jednak podobnie jak w przypadku pakietu Kluski podczas ustaleń międzyresortowych wykreślono najbardziej korzystne zapisy.


Trzy miesiące to za mało


- Niewydłużenie trzymiesięcznego okresu pracy bez zezwolenia i wykreślenie zapisu na temat pracowników z dalekiego Wschodu to porażka - mówi Adam Ambrozik, ekspert z Konfederacji Pracodawców Polskich.


Jak mówi GP prezes Budimeksu Marek Michałowski, w budownictwie nie ma tak krótkich kontraktów.


- Trzy miesiące możemy potraktować jedynie jako okres próbny i jeśli pracownik się sprawdzi, wystąpimy o pozwolenie na jego dłuższą pracę, co jest żmudne i kosztowne - dodaje Michałowski.


Na dziś Polski Związek Pracodawców Budownictwa szacuje braki w branży budowlanej na 200 tys. osób, aby wykorzystać unijne środki i sprostać wyzwaniom, jakie stawia organizacja Euro 2012, potrzeba ich łącznie nawet pół miliona. Natomiast według szacunków KPP wprowadzane zmiany spowodują przyjazd do Polski jedynie kilkunastu tysięcy osób.


Tymczasem NBP opublikował wczoraj wyniki najnowszego badania koniunktury, które potwierdza, że bardzo dobra koniunktura utrzyma się w kolejnym kwartale. Ale pojawiają się też sygnały o ograniczeniach. Znaczna część przedsiębiorstw obawia się, że dalszy wzrost produkcji może być ograniczony przez moce produkcyjne (wykorzystane w 84 proc.) i czas potrzebny na ich zwiększenie, ale także wzrost kłopotów z zatrudnieniem nowych pracowników.


Trudno o pracowników


- Odsetek firm deklarujących istnienie problemów ze znalezieniem pracowników wzrósł do rekordowego poziomu 12,7 proc. i przesunął się na pierwsze miejsce na liście barier - napisano w komentarzu do badania.


Bank centralny zapytał też o trudności z realizacją zamówień i okazało się, że prawie 30 proc. firm ma z tym problem, głównie przez brak pracowników, opóźnienia w dostawach materiałów i brak mocy produkcyjnych.


- Decyzja o uruchomieniu nowych linii produkcyjnych wynika z rosnącego popytu na kosmetyki. Grupa Kolastyna w pełni wykorzystuje swoje moce produkcyjne, które zostały dodatkowo zwiększone w kwietniu tego roku w wyniku uruchomienia dwóch nowych linii produkcyjnych w FK Miraculum w Krakowie - mówi GP Andrzej Grzegorzewski, prezes Kolastyny.


- Zainstalowanie dodatkowego urządzenia do produkcji półfabrykatu oraz nowej linii do napełniania butelek przyczyniło się do wzrostu mocy produkcyjnych firmy o ponad 12 proc. - dodaje.


Będą podwyżki


NBP podkreśla, że problemy z realizacją zleceń ma 40 proc. firm budowlanych, a aż 88,1 proc. tych firm narzeka na brak pracowników.


Tak jak firmy skarżą się na brak pracowników tak zgodnie deklarują, że nadal będą podnosiły wynagrodzenia. Najbardziej chcą to robić właśnie firmy budowlane, bo to one mają największe kłopoty z zatrudnieniem nowych pracowników, ale też one przewidują bardziej dynamiczny wzrost cen.


GUS podał wczoraj, że w czerwcu średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających powyżej dziewięciu osób) wzrosło w ujęciu rocznym o 9,3 proc., czyli tak jak w ankiecie GP, i wyniosło 2869 zł, a zatrudnienie było wyższe o 4,6 proc. i wyniosło 5,14 mln osób.


Według badania NBP, prawie 70 proc. firm chce podnieść płace w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W trzecim kwartale 2007 r. chce to zrobić 32,1 proc. firm (ale 41 proc. budowlanych), a podwyżki mogą objąć 31,2 proc. pracowników.


Brak rąk do pracy a branża

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ CZURYŁO

paweł.czurylo@infor.pl

 

Współpraca WOJCIECH IWANIUK

Moja firma
Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

pokaż więcej
Proszę czekać...