Wspólnik rozliczy się z fiskusem

Edyta Wereszczyńska
rozwiń więcej
Wspólnik występujący z przekształcanej spółki musi prawidłowo ustalić rodzaj uzyskanego przychodu i rozliczyć się z fiskusem.


Wspólnik rezygnujący z udziału w spółce, która zmienia formę prawną, zgodnie z art. 565 par. 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), ma roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziałów albo akcji w spółce przekształcanej. Spółka powinna dokonać wypłaty nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia przekształcenia. Niektórzy eksperci uważają, że taka wypłata powinna być zaliczona do przychodów z kapitałów pieniężnych.


- Dla kwalifikacji przychodów wspólnika z tytułu wystąpienia ze spółki znaczenie ma nie tyle, kto dokonuje faktycznej wypłaty środków, lecz raczej sekwencja czynności podejmowanych w związku z przekształceniem i wyłączeniem wspólnika - mówi Karina Furga, doradca podatkowy z Kancelarii Salans.


Jej zdaniem, jeżeli w pierwszej kolejności zostanie podjęta uchwała o umorzeniu udziałów wspólnika występującego ze spółki, a potem uchwała o przekształceniu spółki w spółkę osobową, przychód wspólnika z tytułu umorzenia udziałów w spółce kapitałowej stanowi przychód z kapitałów pieniężnych - z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - opodatkowany liniowo 19proc. podatkiem dochodowym.


Karina Furga twierdzi, że inaczej będzie, jeżeli zostanie podjęta uchwała o przekształceniu spółki kapitałowej w osobową oraz spółka osobowa będzie wpisana do rejestru, a potem dojdzie do wyłączenia wspólnika ze spółki osobowej, przychód wyłączanego wspólnika będzie stanowił przychód z praw majątkowych. Wówczas źródłem przychodu będzie prawo majątkowe w postaci udziału w spółce osobowej. Przychód z praw majątkowych podlega opodatkowaniu według skali podatkowej.


Wątpliwości budzi sytuacja, kiedy wystąpienie następuje po podjęciu uchwały o przekształceniu, lecz przed zarejestrowaniem spółki w rejestrze sądowym. Zdaniem Kariny Furgi, kwalifikacja przychodów wspólnika jest wówczas dyskusyjna. Według k.s.h., spółka przekształcona staje się spółką przekształcaną z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. W okresie przejściowym, między datą uchwały i datą wpisu do rejestru, istnieje jeszcze spółka kapitałowa. Dlatego są argumenty, by przychody wspólnika z tytułu wyłączenia go ze spółki uznawać za przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.


EDYTA WERESZCZYŃSKA

edyta.wereszczynska@infor.pl

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...