Bochniarz: podwyższanie podatków dla najbogatszych - niekorzystne dla gospodarki

Podwyższenie podatków dla najbogatszych będzie niekorzystne dla gospodarki. Zamiast tego konieczne jest jak najszybsze przeprowadzenie systemowych reform gospodarczych i społecznych - uważa prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan Henryka Bochniarz.


Bochniarz oceniła w poniedziałek na konferencji prasowej, że takie reformy poprawiłyby sytuację nie tylko pielęgniarek, ale także innych grup zawodowych.


Eksperci Lewiatana przedstawili propozycje kompleksowego programu reform, które m.in. zakładają podniesienie konkurencyjności i innowacyjności gospodarki oraz poszerzenie swobody działalności gospodarczej.


Zdaniem przedsiębiorców, najważniejsza jest restrukturyzacja wydatków publicznych. Ekspert PKPP Maciej Krzak ocenił, że przy obecnej bardzo dobrej koniunkturze gospodarczej, priorytetem polityki makroekonomicznej rządu powinna być redukcja deficytu. "W okresie najlepszego cyklu koniunkturalnego powinniśmy doprowadzić do zrównoważenia finansów publicznych. Tymczasem roztrwaniamy ten najlepszy okres, a on już powoli mija" - powiedział.


Krzak zwrócił uwagę na wzrastającą inflację. Jak podkreślił, wiele wydatków rządowych jest indeksowanych do stopnia inflacji. Jego zdaniem, inflacja może być wyższa niż założona w projekcie budżetu na 2008 na poziomie 2,3 proc. Dlatego teraz, gdy gospodarka rozwija się tak prężnie, rząd nie powinien trzymać się kotwicy budżetowej na poziomie 30 mld zł, zwiększając w ten sposób dług publiczny o 4-5 pkt. proc. rocznie.


Jak twierdzą eksperci, zapowiadana przez rząd konsolidacja finansów publicznych nie da 10 mld zł oszczędności. Ich zdaniem, trzeba ograniczyć do minimum wcześniejsze emerytury, wydatki na Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz zmniejszyć wydatki na renty. Zaoszczędzone pieniądze powinny być - według Lewiatana - zainwestowane w naukę, edukację i ochronę zdrowia.


Bochniarz uważa, że konieczna jest poprawa startu zawodowego młodych ludzi i ograniczenie przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Podkreśliła, że kobiety opuszczają rynek pracy średnio w wieku 53 lat, a mężczyźni w wieku 61 lat i jest to zdecydowanie za wcześnie. Lewiatan proponuje też stworzenie skutecznych rozwiązań prorodzinnych. Ułatwieniem pełnienia funkcji rodzinnych i zawodowych ma być telepraca, praca w niepełnym wymiarze czy tanie przedszkola.


Doradca zarządu Lewiatana Michał Boni proponuje skierowanie polityki społecznej na aktywizację młodego, startującego zawodowo pokolenia. Jego zdaniem udział dorosłych w edukacji powinien w ciągu najbliższych 4 lat wzrosnąć co najmniej dwukrotnie - z niecałych 6 proc. do przynajmniej 12,5 proc. Trzeba też zwiększyć zatrudnienie niepełnosprawnych. Obecnie w Polsce pracuje 14,5 proc. z nich, podczas gdy w Unii Europejskiej 30 proc. Bochniarz zwróciła też uwagę, że Estonia czy Łotwa osiągnęły w 2006 roku blisko dwa razy szybsze tempo wzrostu PKB (11,5 proc.) niż Polska.


Eksperci podkreślają, że mimo wyraźnego spadku, poziom bezrobocia nadal jest wyższy niż w krajach sąsiednich (z wyjątkiem Słowacji). Bezrobocie w grupie wiekowej 15-24 lata jest niemal dwukrotnie wyższe niż w Czechach i prawie 2,5 razy wyższe niż w Estonii czy na Łotwie.


Stopa oficjalnego zatrudnienia w 2006 roku wynosiła 54,5 proc., podczas gdy w Słowenii ponad 66 proc., w Czechach 65 proc., w Estonii 68 proc. W UE jest to średnio 66 proc. Każdy pracujący Polak ma na utrzymaniu 2,5 osoby w wieku produkcyjnym, przed- i poprodukcyjnym.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...