Ograniczenia dla firm tylko takie jak w Unii

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Przedsiębiorcy będą mogli zarejestrować działalność gospodarczą w urzędach skarbowych w ciągu pięciu dni, w przypadku rejestracji elektronicznej termin ten zostanie skrócony do trzech dni.


l
Dlaczego w projekcie nowelizacji ustawy o działalności gospodarczej ograniczono grupę przedsiębiorców, którzy mają prawo zawieszać prowadzenie działalności gospodarczej? Pozostali w niej tylko przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej, a oni do tej pory już i tak mogli zawieszać działalność?


- Ograniczenie zostało wprowadzone na wniosek ministra finansów. Minimalny okres zawieszenia wynosiłby jeden miesiąc. Działalność można byłoby zawiesić nawet kilka razy w roku. Według Ministerstwa Finansów sprzyja miesięcznemu i kwartalnemu rozliczaniu podatków i nie pozostaje w kolizji z przerwą przewidzianą dla podatników rozliczających się w formie karty podatkowej. W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie płaciłby podatku w formie karty podatkowej i zostałby zwolniony ze wszystkich obowiązków z wyjątkiem ewidencyjnych.


l
 Jakie są pierwsze rezultaty pracy Międzyresortowego Zespołu Przywracania Wolności Gospodarczej?


- Tworzymy katalog przepisów - barier, przepisów nieostrych, uznaniowych, jednym słowem przepisów zbędnych dla gospodarki. Działania tego zespołu wspiera grupa ekspertów prawników. Przygotowujemy nowelizację wielu ustaw, aby w ten sposób ograniczyć reglamentacje i udzielanie zezwoleń w dostępie do prowadzenia działalności gospodarczej. Najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie jedynie tych ograniczeń, które przewidują przepisy unijne. Drugi etap pakietu Kluski obejmie nowelizację wielu ustaw gospodarczych w ramach przygotowywanej ustawy deregulacyjnej.


Informacje niekorzystne dla przedsiębiorcy uzyskane podczas kontroli prowadzonej z naruszeniem przepisów miały nie być brane pod uwagę. Dlaczego tego zapisu zabrakło w ostatniej wersji projektu?


- Projekt skierowany do Sejmu w dalszym ciągu przewiduje sankcję nieważności dla kontroli przeprowadzonych niezgodnie z prawem. O usunięcie przepisu zawierającego tę sankcję wnioskowało Ministerstwo Finansów, powołując się na fakt, że mógłby on być nadużywany przez nieuczciwych przedsiębiorców. Obecnie szukamy rozwiązań, które zapewniłyby równowagę - z jednej strony stanowiąc realną gwarancję ochrony dla uczciwych przedsiębiorców, a drugiej nie paraliżując niezbędnych kontroli.


Chciałbym jednak podkreślić, że obecna wersja projektu nadal wyszczególnia sześć przypadków powodujących nieważność kontroli jako sankcję za naruszenie przepisów ochronnych dla przedsiębiorców. Mogą powołać się oni na tą nieważność zarówno w postępowaniu administracyjnym, jak i w ewentualnym postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Gdy już te przepisy zaczną obowiązywać, to istotne będzie, w jakim kierunku pójdzie orzecznictwo sądów administracyjnych w tych sprawach.


Jakie istotne zmiany zostały jeszcze wprowadzone do projektu?


- Przedsiębiorcy nie będą płacili za rejestrację działalności gospodarczej. Za zgłoszenie wszelkich zmian związanych z prowadzeniem działalności zapłacą 25 zł.


Przedsiębiorcy uzyskali także prawo starania się o wiążącą interpretację przepisów nie tylko podatkowych, lecz również związanych z ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi.


Kolejnym krokiem dla tych firm powinno być stworzenie uproszczeń podatkowych.


Jedno okienko miało już działać od 1 stycznia 2007 r. Pod koniec 2006 r. termin ten przesunięto. Czy 1 października 2008 roku jest datą realną?


- Do 1 stycznia 2007 r. nie było możliwości stworzenia systemu informatycznego, który umożliwiłby uruchomienie jednego okienka w gminach. Rozwiązanie takie byłoby kosztowne, gdyż musiałoby objąć 2,5 tys. gmin. To rozwiązanie było niewykonalne. Natomiast 1 października 2008 r. jest datą realną i rozpoczęcie działalności przez jedno okienko umożliwi system E-Pulap. Jest to tańszy system, ponieważ nie będzie wymagał utworzenia nowej bazy danych.


Przedsiębiorcy od 1 października 2008 r. będą rejestrowali się w urzędach skarbowych w ciągu pięciu dni w systemie papierowym i w ciągu trzech dni w systemie elektronicznym, a nie w ciągu 30 dni, jak to jest obecnie. W jednym okienku przedsiębiorca będzie składał dokumenty przekazywane do urzędu statystycznego oraz ZUS, zlikwidowany zostanie też numer REGON jako numer zewnętrzny. Numerem tym nie będzie się nigdzie posługiwał na zewnątrz. Będzie on nadany przedsiębiorcy jedynie na wewnętrzne potrzeby GUS-u.


Rozmawiała Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...