Rejestracja firmy bez opłat

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Ubezpieczenie, numer NIP i REGON oraz rejestracja firmy w jednym okienku. Przedsiębiorca otrzyma interpretację przepisów o ubezpieczeniach. Kontrolowana będzie działalność, a nie przedsiębiorca, który ją prowadzi.


ZMIANA PRAWA
 


Pakiet Kluski miał obejmować nowelizację kilkudziesięciu ustaw. Wczoraj Rada Ministrów przyjęła tylko projekt noweli ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.). Pozostałych projektów resorty jeszcze nie przygotowały.


Nowelizacja przewiduje możliwość załatwiania przez przedsiębiorców od października 2008 r. w jednym okienku spraw związanych z rejestracją firmy, zgłoszeniem do ubezpieczeń oraz otrzymaniem numeru NIP i REGON. Piotr Jaworski z Krajowej Izby Gospodarczej przypomina, że taką możliwość przewidywała już od 1 stycznia 2007 r. ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, ale przepisy te zostały w ubiegłym roku uchylone.


- Rejestracja firmy będzie bezpłatna. Przedsiębiorca otrzyma automatycznie wpis do ZUS i REGON - zapowiada Michał Krupiński, wiceminister skarbu państwa. Skrócony zostanie też czas rozpatrywania wniosku o rejestrację. Okres ten ma wynosić pięć dni przy wniosku wysłanym w tradycyjnej formie i trzy dni przy wniosku elektronicznym.


Kontrole będą krótsze


Projekt przewiduje skrócenie czasu trwania wszystkich inspekcji prowadzonych w jednym roku kalendarzowym u przedsiębiorcy przez ten sam urząd. Okres ten ma być nawet krótszy niż przewidywał to poprzedni projekt nowelizacji. Proponuje się, aby nie przekraczał 12 dni roboczych u mikro przedsiębiorców, 16 u małych przedsiębiorców i 20 u średnich przedsiębiorców oraz 40 w odniesieniu do pozostałych przedsiębiorców.


- Czas kontroli u mikro przedsiębiorców obecnie może trwać cztery tygodnie, zaraz po niej może być następna kontrola, a potem znowu kolejna. Chcemy to zmienić - mówi Michał Krupiński.


Dodaje, że przeprowadzający kontrolę będzie musiał mieć nie tylko legitymację, ale upoważnienie oraz uzasadnienie kontroli. Kontrola nie może też naruszać normalnego funkcjonowania firmy.


- Kontrolowany będzie nie przedsiębiorca, ale sama jego działalność. Ponadto kontroler musi z góry określić cel kontroli. Nie może siedzieć u przedsiębiorcy aż coś znajdzie - podkreśla minister Krupiński.


- Kontrole powinny przebiegać przede wszystkim zgodnie z prawem. Sama zmiana przepisów niewiele poprawi w praktyce, potrzebne jest skuteczne egzekwowanie ich przez urzędników - tłumaczy z kolei Katarzyna Urbańska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.


Jej zdaniem trzeba też zmniejszyć liczbę wyjątków umożliwiających prowadzenie w tym samym czasie dwóch lub więcej kontroli prowadzonych przez różne inspekcje. Projekt przewiduje aż siedem wyłączeń od zakazu równoczesnego podejmowania i prowadzenia więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy.


Zawieszenie dla nielicznych


Działalność gospodarczą będą mogli zawieszać tylko przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub płacą go w formie karty podatkowej. Natomiast opodatkowana ryczałtem spółka jawna mogłaby zawiesić działalność wówczas, gdy nie zatrudnia pracowników, a spółka cywilna pod warunkiem, że wszyscy wspólnicy zawieszą swoją działalność.


- Działalności gospodarczej nie będą więc mogli zawiesić przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.


Jego zdaniem wprowadza to niekorzystny podział na przedsiębiorców bardziej i mniej uprzywilejowanych. Tylko dlatego, że na początku roku wybrali określony sposób rozliczania się z fiskusem nie będą mogli w okresie czasowego zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej wstrzymać się z odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne - wyjaśnia Biernacki.


Forma opodatkowania


- Wiele osób prowadzących działalność sezonową opodatkowuje się na zasadach ogólnych - uzupełnia Piotr Jaworski z Krajowej Izby Gospodarczej. Zwraca uwagę, że w 2009 roku planuje się zrezygnować z jednej z form opodatkowania ryczałtem.


Przedsiębiorcy w okresie zawieszenia działalności wolno byłoby dochodzić wymaganych należności oraz zobowiązań powstałych w okresie sprzed zawieszenia, a także regulować swoje zobowiązania.


W projekcie zaproponowano też, aby przedsiębiorca mógł występować do urzędów o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, dotyczących uiszczania daniny publicznej, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz prawa do uzyskania świadczeń z tytuły tych ubezpieczeń w jego indywidualnej sprawie. Teraz przedsiębiorcy mogą się ubiegać tylko o wiążącą interpretację przepisów podatkowych.


Od kogo pisemne interpretacje


Zdaniem Katarzyny Urbańskiej przedsiębiorca powinien mieć możliwość składania wniosków o interpretację wszystkich przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia daniny publicznej w jego indywidualnej sprawie, a nie tylko w zakresie przepisów podatkowych i dotyczących ubezpieczeń społecznych.


- Zmiany przyczynią się do tego, by Polska była państwem bardziej przyjaznym obywatelowi, który decyduje się żyć na własny rachunek. To jest pierwszy krok i będą kolejne - zaznaczał wczoraj premier Jarosław Kaczyński po posiedzeniu rządu. Zapowiadał też zmiany w prawie budowlanym i inwestycyjnym.


Z kolei Roman Kluska, który zainicjował zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, zaznaczał, że przyjęty projekt ustawy różni się w dwóch punktach od tego, co zakładano.


- Musimy bardziej uprościć dostęp do inwestycji, procedury podziału nieruchomości, zasady planowania przestrzennego i wydawania zezwoleń na budowę. Chodzi o to, aby jak najbardziej skrócić czas inwestycji - dodał Roman Kluska.


Ułatwianie działalności gospodarczej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Współpraca ŁUKASZ KULIGOWSKI

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...