Uwolnienie rynku: prawo energetyczne do szybkiej nowelizacji

Krzysztof Golachowski
rozwiń więcej
Do końca czerwca zakłady energetyczne muszą rozdzielić działalność dystrybucyjną i handlową. Dlatego potrzebna jest szybka nowelizacja prawa energetycznego, aby móc stosować obecne taryfy.


W Sejmie czeka na rozpatrzenie projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne, która ma umożliwić sprawne funkcjonowanie branży energetycznej po 1 lipca 2007 r. Potrzeba szybkiej nowelizacji wyniknęła z przeciągania się procesu wydzielania operatorów systemów dystrybucyjnych i spółek obrotu z obecnych zakładów energetycznych (po 1 lipca 2007 r. nie można będzie łączyć działalności handlowej i dystrybucyjnej i stąd konieczność utworzenia dwóch firm w miejsce jednej). Zgodnie z prawem energetycznym każde przedsiębiorstwo energetyczne powinno mieć koncesję i w niektórych przypadkach również taryfę (czyli zbiór cen i stawek służących do rozliczeń z klientami).


Uzasadnienie nowelizacji


Ponieważ czasu jest już bardzo mało, to, jak czytamy w uzasadnieniu nowelizacji prawa energetycznego, dla sprawnej realizacji procesu rozdzielenia tych działalności w odniesieniu do przedsiębiorstw zintegrowanych pionowo, które wydzielać będą zorganizowaną część przedsiębiorstwa związaną z obrotem oraz pozostałą niezwiązaną z działalnością dystrybucyjną i wnosić ją aportem do innego podmiotu, wymagana jest interwencji ustawodawcy. Konieczne jest bowiem zapewnienie płynnego przejścia między etapami funkcjonowania dotychczasowych zakładów energetycznych i nowych przedsiębiorstw obrotu powstałych po wydzieleniu, w celu zagwarantowania niezakłóconego dostarczania energii elektrycznej do odbiorów końcowych, w tym także do gospodarstw domowych.


Chodzi przede wszystkim o zachowanie ciągłości dotychczasowych umów zawartych między funkcjonującymi dziś zakładami energetycznymi i odbiorcami końcowymi energii elektrycznej oraz zagwarantowanie możliwości stosowania przez nowo tworzone (na bazie dotychczasowych zakładów energetycznych) przedsiębiorstwa obrotu taryf dla energii elektrycznej i koncesji, odpowiednio zatwierdzonych lub wydanych uprzednio przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) dla przedsiębiorstw, z których wydzielana będzie działalność obrotu bez konieczności przeprowadzania procedury administracyjnej prowadzącej do ich uzyskania.


Wnioski o podwyżki


Zdaniem autorów nowelizacja ma zagwarantować ochronę odbiorców przed niespodziewanym wzrostem cen. Tymczasem, jak powiedział Leszek Juchniewicz, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, cztery zakłady energetyczne złożyły wnioski o zmiany obecnych taryf polegające na podniesieniu cen energii. Swoje postępowanie argumentują wzrostem cen energii ze źródeł odnawialnych - w tegorocznych taryfach uwzględniona została niższa jej cena niż obecnie kształtuje ją rynek.
Zdaniem Leszka Juchniewicza, gdyby wnioski zostały uwzględnione, to klienci tych czterech zakładów od 1 lipca płaciliby drożej za energię elektryczną od 2 do 7 proc.


Nie wiadomo, które firmy chcą podnieść ceny energii. Prezes URE nie ujawnił ich nazw. Cen energii nie chce podnosić Łódzki Zakład Energetyczny. Jak powiedziała GP Beata Ostrowska, rzecznik Energi, spółka nie złożyła wniosku o zmianę taryfy. O tym, że podobnie jest w przypadku RWE Stoen zapewniła Magdalena Borek-Dwojak z biura komunikacji warszawskiego dystrybutora energii elektrycznej.


- Enion złożył wniosek o rozdzielenie taryfy na część handlową i dystrybucyjną - powiedziała Ewa Groń, rzecznik prasowy koncernu.


Pierwszą część ma odziedziczyć wydzielona z Enionu spółka obrotu, a druga pozostanie przypisana do zakładu energetycznego, który będzie zajmował się wyłącznie dostawami energii i zarządzaniem siecią energetyczną (nie będzie prowadził sprzedaży energii, tj. będzie pełnił funkcję tzw. operatora systemu dystrybucyjnego). Natomiast Zakład Energetyczny Warszawa-Teren wystąpił do prezesa URE z wnioskiem o zwolnienie z wymogu zatwierdzania taryfy dla działalności obrotu po 1 lipca 2007 r.


Zatwierdzanie taryf


Prezes URE zapowiedział już (GP, 24 maja 2007 r.), że zwolni przedsiębiorstwa obrotu z obowiązku zatwierdzania taryf po 1 lipca 2007 r. Oznacza to, że ceny energii będą ustalane dowolnie. Będzie to dotyczyć odbiorców z grup taryfowych A, B i C, bo gospodarstwa domowe (grupa taryfowa G) nadal będą rozliczane wg obecnych taryf zakładów energetycznych. Jeśli więc prezes URE przychyli się do wniosków czterech zakładów energetycznych to podwyżki taryfowych cen energii dotkną wyłącznie odbiorców indywidualnych.


TARYFY W SPÓŁKACH OBROTU

Art. 11e. W przypadku, o którym mowa w art. 11c ust. 1, przedsiębiorstwo energetyczne, do którego została wniesiona zorganizowana część przedsiębiorstwa wydzielona z operatora systemu dystrybucyjnego, w stosunkach z odbiorcami końcowymi przyłączonymi do sieci dystrybucyjnej operatora systemu dystrybucyjnego, z którego wydzielono zorganizowaną część przedsiębiorstwa, od dnia wydzielenia, o którym mowa w art. 11c ust. 2, stosuje taryfę dla energii elektrycznej zatwierdzoną przed tym dniem przez prezesa URE dla operatora systemu dystrybucyjnego, z którego wydzielono zorganizowaną część przedsiębiorstwa niezwiązaną z działalnością dystrybucyjną, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2007 r.

Źródło: Projekt nowelizacji prawa energetycznego


KRZYSZTOF GOLACHOWSKI

krzysztof.golachowski@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...