Pracodawcy nie chcą wysokich podwyżek

Tomasz Zalewski
rozwiń więcej
Pracodawcy proponują, by w przyszłym roku wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły o 3,3 proc. Zdaniem związkowców to zdecydowanie za mało.


Zgodnie z ustawą z 16 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego, w maju partnerzy społeczni rozmawiają o przyszłorocznych podwyżkach. Chodzi o propozycje strony pracowników i pracodawców w sprawie wzrostu wynagrodzeń w 2007 roku w gospodarce narodowej, w tym płac w państwowej sferze budżetowej oraz u przedsiębiorców, a także minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.


W tym roku PKPP Lewiatan, Biznes Centre Club, KPP oraz Związek Rzemiosła Polskiego ustaliły wspólne stanowisko w sprawie przyszłorocznych oczekiwanych zmian wynagrodzeń. Przyjęte przez pracodawców propozycje bardzo ostrożnie odnoszą się do przyszłorocznych planów podwyżkowych.


- Za wcześnie jeszcze na dzielenie łupów. Trzeba poczekać na ustabilizowanie się sytuacji gospodarczej. Poza tym wzrost płac musi być powiązany ze wzrostem wydajności pracy - uważa Rafał Baniak, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.


Pracodawcy zaznaczają, że ich propozycje uwzględniają plany rządu dotyczące wprowadzenia rozwiązań powodujących obniżkę klina podatkowego, co przyczyniłoby się do dodatkowego wzrostu wynagrodzeń netto. Co prawda pojawiają się głosy, że w obliczu roszczeń płacowych lekarzy czy nauczycieli obniżenie składki rentowej może być odłożone na później. Oficjalnie jednak rząd nie wycofał się z tych planów.


- Jeżeli nie zostanie obniżona składka rentowa, można będzie rozważyć zmianę naszych propozycji - podkreśla Rafał Baniak.


Organizacje związkowe wchodzące w skład Komisji Trójstronnej nie ustaliły wspólnego stanowiska. Do dziś tylko NSZZ Solidarność nie przedstawiła swoich oczekiwań podwyżkowych na przyszły rok. Dziś mija termin ich prezentacji. Jednak już dziś widać, że oczekiwania związkowców dotyczące wzrostu płac w roku następnym są zupełnie inne niż pracodawców.


- Jak można proponować w projekcie ustawy kominowej wzrost wynagrodzeń menedżerów o 60 proc. i jednocześnie przyjmować w swoim stanowisku wzrost płacy pracowników w przedsiębiorstwach o 3,3 proc. System wynagrodzeń musi być bardziej sprawiedliwy - uważa Jan Guz, przewodniczący OPZZ.


Propozycje partnerów społecznych trafią teraz do rządu, który nie musi ich uwzględniać. Będą jednak wykorzystane w pracach nad przyszłorocznym budżetem państwa.



TOMASZ ZALEWSKI

tomasz.zalewski@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...