Nie można pozwać spółki przed wpisem

Niedzielska-Jakubczyk Dobromiła
rozwiń więcej
Zanim spółka jawna zostanie wpisana do Krajowego Rejestru Handlowego, nie może być stroną w procesie cywilnym. Wolno jednak dochodzić należności od osób ją zawiązujących.

 
Nie ma spółek osobowych w organizacji, tak jak istnieją - zgodnie z kodeksem spółek handlowych - spółki kapitałowe w organizacji. Spółka jawna przed wpisaniem do KRS nie ma jeszcze zdolności sądowej, tzn. nie może być stroną procesu. W takiej sytuacji można mówić jedynie o przedspółce.


Pozywanie przedspółki

Gdy wierzyciel pozwie przedspółkę jawną, a nie osoby, które ją zawiązały, sąd może tymczasowo dopuścić stronę niemającą jeszcze zdolności sądowej do czynności, ale z zastrzeżeniem, że przed upływem wyznaczonego terminu brak ten zostanie uzupełniony. W tym wypadku chodzi o wpis do KRS, a czynności (np. odpowiedź na pozew) będą zatwierdzone przez powołaną do tego osobę czy osoby (art. 70 par. 1 i par. 2 kodeksu postępowania cywilnego). Nieuzupełnienie braku niewpisania pozwanej spółki do rejestru sprawi, że sąd wyda postanowienie o odrzuceniu pozwu. Gdyby jednak sąd rozpoznał sprawę, mimo to postępowanie to byłoby nieważne (art. 379 pkt 2 k.p.c.).


Zmiana dłużnika

Osoby działające w imieniu spółki po jej zawiązaniu, a przed jej wpisaniem do rejestru, odpowiadają za zobowiązania wynikające z tego działania solidarnie (art. 251 par. 2 k.s.h.). Działający odpowiada od chwili zawarcia umowy, aż do jej potwierdzenia przez spółkę, tak jakby umowę zawarł w imieniu własnym. Z chwilą wpisu spółki do rejestru lub w momencie potwierdzenia umowy przez spółkę odpowiedzialność osób działających w jej imieniu na etapie przedspółki kończy się.

Spółka automatycznie wstępuje w prawa i obowiązki powstałe przed rejestracją - uważa wielu praktyków. Nie następuje zmiana treści zobowiązań. Zmienia się tylko podmiot zobowiązany do świadczenia, ponieważ spółka jawna z chwilą wpisu do KRS uzyskuje podmiotowość prawną, tzn. może w swoim imieniu zaciągać zobowiązania. Są jednak i zdania odmienne.

- Skoro subsydiarna odpowiedzialność wspólnika (wierzyciel może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna) nie dotyczy zobowiązań powstałych przed wpisem spółki do KRS (art. 31 par. 3 k.s.h.), to należałoby założyć, że odpowiedzialność wspólników za takie zobowiązania trwa i nie przechodzi na zasadzie sukcesji generalnej na sp.j. po jej zarejestrowaniu - mówi mec. Anna Szarmach z Kancelarii Radców Prawnych Consultant w Starogardzie Gdańskim.


Spółka niewpisana

Jeśli nawet spółka nie zostanie wpisana z jakiegoś powodu do rejestru i sąd odrzuci pozew, to przedsiębiorca-wierzyciel osób zawiązujących spółkę będzie mógł wnieść kolejny pozew. Tym razem przeciwko wspólnikom niezwiązanej do końca spółki.

PRZYKŁAD: SĄD MOŻE ODRZUCIĆ POZEW

Wspólnicy-założyciele spółki jawnej nie zapłacili przedsiębiorcy, który wyremontował im siedzibę po zawarciu umowy z trzema osobami podpisanymi pod umową spółki. Właściciel firmy usługowej pozwał spółkę. Okazało się jednak, że mimo iż trzej wspólnicy umowę spółki spisali, to jednak ich spółka nie została jeszcze wpisana do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tym samym jeszcze nie powstała. Sąd mógł odrzucić pozew.


Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk

 

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...