Firmy mogą składać zaświadczenia wystawione za granicą

Ewa Grączewska-Ivanova
rozwiń więcej
Wykładni polskich przepisów nie można dokonywać w oderwaniu od systemu prawnego kraju, w którym siedzibę ma zagraniczny wykonawca.


Narodowy Bank Polski prowadząc w trybie przetargu ograniczonego postępowanie dotyczące budowy nowej siedziby NBP w Warszawie wykluczył z przetargu Konsorcjum, którego liderem była firma Strabag, z powodu niezłożenia odpowiedniego dokumentu potwierdzającego niezaleganie ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Na tę czynność wykonawca złożył protest, zarzucając zamawiającemu naruszenie zasady uczciwej konkurencji oraz nierówne traktowanie wykonawców.


Konsorcjum wskazało w proteście, że zamawiający wezwał go do uzupełnienia dokumentu potwierdzającego, że Spółka Strabag AG z siedzibą w Austrii wchodząca w skład Konsorcjum, nie zalega ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. W odpowiedzi na wezwanie wykonawca wyjaśnił, że do wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożono dokumenty potwierdzające niezaleganie wykonawcy ze składkami na ubezpieczenie społeczne. A zgodnie z austriackim prawem ubezpieczenie społeczne jest obowiązkowe i obejmuje swym zakresem również ubezpieczenie zdrowotne.


NBP oddalił protest, twierdząc, że Strabag AG nie przedstawił dokumentu potwierdzającego, że nie zalega ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Według zamawiającego zaświadczenie z Terenowej Kasy Chorych w Karyntii nie odpowiada wymogom rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 19 maja 2006 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. nr 87, poz. 505). Konsorcjum złożyło więc odwołanie na decyzję zamawiającego do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.


Zespół arbitrów stwierdził, że istotą sporu w tej sprawie jest to, czy dokument austriacki wraz z jego przysięgłym tłumaczeniem na język polski potwierdza, że Strabag AG z Wiednia wywiązał się z obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Z obowiązującej w Austrii ustawy z dnia 9 września 1955 r. o powszechnym ubezpieczeniu społecznym (Dz.U. nr 189/1955) wynika, że podmiotami odpowiedzialnymi za ubezpieczenie zdrowotne w Austrii są regionalne kasy chorych. Uwzględniając ten przepis, należało uznać, że terenowa kasa chorych jest uprawniona do wystawienia dokumentu o niezaleganiu ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Wprawdzie w zaświadczeniu mówi się o niezaleganiu z płaceniem składek na ubezpiecznie społeczne, ale zgodnie z tą ustawą ubezpieczenie społeczne obejmuje w Austrii również ubezpieczenie zdrowotne.


Arbitrzy nie zgodzili się z poglądem NBP, że austriackie zaświadczenie nie odpowiada wymaganiom polskiego prawa i podkreślili, że wykładni przepisów rozporządzeń nie można dokonywać w oderwaniu od systemu prawnego kraju, w którym Strabag AG ma siedzibę. Wprawdzie w polskich przepisach mówi się o ubezpieczeniu społecznym i zdrowotnym odrębnie, ale rozróżnienie to wynika z tego, że rozporządzenie stanowi element prawa polskiego, w którym oba ubezpieczenia są regulowane odrębnymi przepisami.


Sygn. akt UZP/ZO/0-232/07


NA CZYM POLEGA PRZETARG OGRANICZONY

l To jeden z podstawowych trybów udzielania zamówień publicznych obok przetargu nieograniczonego.

l Składa się on z dwóch etapów: pierwszy polega na składaniu przez wykonawców wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, w drugim zaś zaproszeni wykonawcy składają swe oferty.


Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...