Kiedy wydatki na remont lokalu mogą być kosztem

Edyta Wereszczyńska
rozwiń więcej
Podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na przywrócenie stanu pierwotnego poniesione na lokal użytkowy, który nie jest jeszcze kompletnym składnikiem majątku.



AKADEMIA PODATNIKA

 

Poniesione przez podatnika nakłady na składnik majątku, który nie jest jeszcze kompletny, a więc zdatny do użytku, nie mają charakteru ulepszeniowego lub remontowego. Mimo to stanowią koszty związane z przystosowaniem środka trwałego do stanu zdatnego do używania. Można zatem przyjąć, że wydatki na odnowienie nabytego budynku, przed jego oddaniem do użytku, powinny zwiększyć jego wartość początkową jako środka trwałego. Wydatki te będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne naliczane od wartości początkowej budynku.


Remont i naprawa

Problem dotyczy sytuacji, kiedy podatnik kupuje lokal użytkowy i prowadzi w nim prace budowlano-remontowe, które mają przystosować taki lokal do użytku, m.in. przez przywrócenie pierwotnego stanu technicznego środka trwałego. Polega to na wymianie zużytych okien, drzwi, podłóg, wygładzaniu i malowaniu ścian, wymianie uszkodzonych urządzeń.

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) i c) ustawy nie uważa się za koszty m.in. wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części, a także wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.


Wyższa wartość

Wydatki na remont mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że efektem wykonanych prac nie jest zwiększenie wartości technicznej, użytkowej, a w konsekwencji wartości początkowej środka trwałego, stanowiącej podstawę naliczenia odpisów amortyzacyjnych. Istotą remontu jest przywrócenie (odtworzenie) pierwotnego stanu technicznego środka trwałego, niezmieniające jego charakteru i funkcji, następujące w trakcie eksploatacji środka trwałego i wynikające z tej eksploatacji. Warto przy tym zaznaczyć, że o ulepszeniu środka trwałego lub jego remoncie można mówić tylko w przypadku, gdy środek ten został oddany do używania i jest wpisany do ewidencji środków trwałych.

Jeśli jednak podatnik poczynił nakłady na przywrócenie stanu technicznego zgodnego ze stanem pierwotnym, przy jednoczesnym uwzględnieniu postępu technicznego, przy czym nie zmieniły one charakteru obiektu, jego przeznaczenia i funkcji, to trudno uznać, że przyczyniły się one do zwiększenia wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania. Dlatego wydatki te można uznać za koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.


PRZYKŁAD: NIEKOMPLETNY SKŁADNIK MAJĄTKU

Podatnik kupił lokal użytkowy w bardzo złym stanie technicznym, co niewątpliwie miało wpływ na cenę. Aby móc użytkować lokal zgodnie z zamierzeniem i jego przeznaczeniem, konieczne było przeprowadzenie prac, które polegały na wymianie stolarki okiennej i podłogowej oraz przywróceniu funkcji uszkodzonej łazienki. Wydatki na prowadzone prace można uznać za koszt podatkowy. Spełniają one ogólne wymagania definicji kosztów i są prowadzone na składniku majątku podatnika, który nie jest jeszcze zdatny do użytku.

 

 

Edyta Wereszczyńska

 


Podstawa prawna

Art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...