Firmy choć mogą, nie tworzą zakładowych funduszy szkoleniowych

Pracodawcy, którzy utworzyli fundusz szkoleniowy, mogą otrzymać dofinansowanie z Funduszu Pracy oraz ze środków unijnych.
 

Zaledwie 22 proc. pracodawców zna przepisy regulujące funkcjonowanie funduszu szkoleniowego. Podobna grupa respondentów tylko o nim słyszała. Takie są wyniki analizy efektywności tego funduszu przeprowadzonej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ponadto z analizy tej wynika, że im podmiot jest większy, tym lepsza znajomość zasad funkcjonowania funduszu szkoleniowego. Tylko 4,2 proc. pracodawców posiada zakładowy fundusz szkoleniowy, natomiast 85 proc. respondentów nie posiada go w ogóle.


 

 

Cel tworzenia funduszu

 

Pracodawcy mogą tworzyć zakładowy fundusz szkoleniowy. Jego zadaniem jest finansowanie lub współfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców. W ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z poźn. zm.) określono zasady jego tworzenia.

Większość pracodawców, którzy znają zasady funkcjonowania zakładowego funduszu szkoleniowego, nie ma większych problemów z jego utworzeniem. Trudności miały głównie małe firmy. Wskazywały na brak wystarczających środków na jego utworzenie i na niejasne przepisy prawne. - Zatrudniamy dziesięciu pracowników i naszej firmy nie stać na finansowanie funduszu szkoleniowego - mówi Hanna Żurawińska, właściciel firmy odzieżowej z Pułtuska (woj. mazowieckie).


 

Nie chcą się szkolić

 

W firmach dużych i średnich trudno pogodzić pracę ze szkoleniami i trafnie je zaplanować. Respondenci zwracali uwagę również na kłopoty wynikające z niechęci pracowników do dalszej edukacji.

Głównym celem utworzenia zakładowego funduszu szkoleniowego jest szkolenie pracowników. Z analizy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że dalsze kształcenie często stymulują sami pracodawcy, oczekując od swoich podwładnych wysokiej aktywności edukacyjnej.

W Mostostal Warszawa najpopularniejsze szkolenia zostały ujęte w planie szkoleń na 2007 rok, które firma nazywa centralnymi. Zostało to poprzedzone analizą potrzeb szkoleniowych, podczas których wszystkie jednostki organizacyjne określiły, jakie szkolenia je interesują i jakie są ich oczekiwania w danym zakresie. Przedsiębiorstwo przewidziało na ten cel konkretny budżet - informuje Kinga Drózd, pracownik Działu Public Relations w Mostostal Warszawa. - Firma umożliwiła naszym pracownikom naukę języków obcych za pieniądze z Unii Europejskiej - dodaje.

Pracodawcy, którzy utworzyli fundusz szkoleniowy, mają szansę otrzymać wsparcie finansowe z Funduszu Pracy.


 

 

Starosta pomoże

 

Starosta może refundować nawet połowę kosztów szkolenia pracowników zagrożonych zwolnieniami oraz 80 proc. kosztów szkolenia pracowników pozostających na płatnym, ponadtrzytygodniowym urlopie szkoleniowym. Jednak najczęściej kształcenie ustawiczne było dofinansowane ze środków własnych podmiotów gospodarczych. Z przeprowadzonej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej badań wynika, że pracodawcy rzadko sięgają po środki unijne.


Mariusz Rachuba
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...