Firmy nie chcą łączyć się w grupy kapitałowe

Marcin Musiał
rozwiń więcej
Resort finansów nie zamierza zmieniać restrykcyjnych przepisów dotyczących tworzenia podatkowych grup kapitałowych, twierdzcąc, że nie mają one dużego wpływu na wzrost gospodarczy.


Ciągle niewiele firm jest w stanie sprostać ostrym warunkom, by skorzystać ze statusu podatkowej grupy kapitałowej. Mimo że odpowiednie przepisy istnieją w Polsce ponad dziesięć lat, w ubiegłym roku z przywilejów danych przez ustawę o CIT mogło skorzystać tylko 13 grup.

 


Potrzebny zysk

Podatkową grupę kapitałową mogą stworzyć dwie spółki prawa handlowego mające osobowość prawną oraz pozostające w związkach kapitałowych. Grupa może rozliczać się jak podatnik. Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stawia tak restrykcyjne warunki, że niewiele firm pragnących zawiązać grupę może je spełnić. Najbardziej uciążliwy jest wymóg osiągnięcia co najmniej 3proc. rentowności grupy.

- Niewiele firm jest w stanie przewidzieć osiągnięcie w danym roku zysku na takim poziomie - mówi Paweł Mazurkiewicz, partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Jego zdaniem właśnie ten warunek powinien zostać zniesiony w pierwszej kolejności. Firmy narzekają także na obowiązek tworzenia spółek dominujących w grupie. Ich udział w spółkach zależnych musi mieć co najmniej 95 proc. Spółkicórki nie mogą mieć udziałów w innych firmach z grupy, nie mogą posiadać zaległości wobec budżetu oraz korzystać ze zwolnień podatkowych.

 


Prostsze rozliczenia

Dlaczego przedsiębiorstwom powiązanym zależy na tworzeniu podatkowych grup kapitałowych? Przede wszystkim mogą się rozliczać z fiskusem, uwzględniając straty i zyski poszczególnych spółek. Ponadto przepływy finansowe wewnątrz grupy są neutralne podatkowo, a spółka dominująca jest zwolniona z podatku od dywidendy z tytułu udziału w zyskach spółek zależnych. Minister finansów przyznaje w odpowiedzi na interpelację poselską, że przepisy dotyczące podatkowych grup kapitałowych przewidują rygorystyczne warunki. Stwierdza też, że podatkowe grupy kapitałowe nie determinują znacząco wzrostu gospodarczego.

- Skoro państwo utrudnia powstawanie grup, trudno oczekiwać, by miały one duży udział w dochodach z CIT. Ułatwienia w tworzeniu podatkowych grup kapitałowych co prawda nie będą kołem zamachowym gospodarki, ale mogą być jednym z instrumentów jej wsparcia - uważa Paweł Mazurkiewicz.

Tymczasem MF podkreśla, że liczba podatkowych grup kapitałowych w Polsce ciągle rośnie, a w 2001 roku rozpoczęły się istotne zmiany warunków ich tworzenia. Obniżeniu uległ wówczas procentowy udział spółki dominującej w kapitale pozostałych spółek ze 100 proc. na 95 proc., zaś w 2004 roku obniżony został z 6 proc. na 3 proc. udział dochodów grupy w jej przychodach. Resort podaje, że także w innych krajach UE przepisy o podatkowych grupach kapitałowych są restrykcyjne.


UNIA

Szersza perspektywa

We Francji spółki zagraniczne nie mogą uczestniczyć w podatkowych grupach kapitałowych, a spółka dominująca musi posiadać co najmniej 95 proc. bezpośredni udział w spółkach zależnych. W Holandii minimalny udział wynosi 99 proc., a w Danii - 100 proc. Mniej korzystny w prawie francuskim i niemieckim od prawa polskiego jest np. minimalny okres trwania podatkowej grupy kapitałowej - wynosi pięć lat.

 


Marcin Musiał
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...