W przetargach nie można ograniczać praw wykonawców

Senatorowie chcą zachować prawo do wnoszenia odwołań przy zamówieniach publicznych o wartości od 60 tys. euro.


ZMIANA PRAWA


Senat wprowadził poprawki do nowelizacji prawa zamówień publicznych uchwalonej przez posłów. Najważniejsza z nich dotyczy możliwości wnoszenia środków odwoławczych. Sejm podniósł obecny próg, stanowiąc, że wykonawcy w postępowaniach o wartości poniżej 137 tys. euro lub 211 tys. euro (w zależności od kategorii zamawiającego) w przypadku sporu z zmawiającym nie będą mogli wnosić odwołań do niezależnych arbitrów. Senatorowie uznali, że taka zmiana niesłusznie ograniczałaby prawa małych i średnich przedsiębiorców, którzy ubiegają się o udzielenie im zamówienia publicznego. Na wniosek senatora Andrzeja Łuczyckiego (PO) Senat uchwalił, że wykonawcom będzie przysługiwało od rozstrzygnięcia protestu przez zamawiającego odwołanie, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 60 tys. euro.


- Próg ustalony przez Sejm na poziomie 137 tys./211 tys. euro był według mnie zbyt wysoki, dlatego zaproponowałem jego obniżenie. Trzeba dać szansę mniejszym przedsiębiorcom - mówi senator Andrzej Łuczycki.


Krajowa Izba Odwoławcza


Komisje senackie zaproponowały podniesienie wymagań stawianych członkom Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Chciały, by kandydaci na profesjonalnych arbitrów mieli ukończoną jedną z aplikacji prawniczych lub posiadali stopień naukowy co najmniej doktora nauk prawnych. Tomasz Nowakowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, wnioskował o odrzucenie tej poprawki, ponieważ taka zmiana mogłaby spowodować poważne kłopoty ze skompletowaniem odpowiedniej liczby kandydatów na członków Izby. Senatorowie odrzucili poprawkę komisji, uznając wymóg ukończenia studiów prawniczych przez członka KIO za wystarczający.


Dialog konkurencyjny


Senat przyjął natomiast zmiany dotyczące dialogu konkurencyjnego. Najważniejsza z nich dotyczy możliwości ustanawiania przez zamawiającego nagród na rzecz uczestników dialogu konkurencyjnego, którzy w toku postępowania przedstawili rozwiązania stanowiące podstawę do składania ofert. Rekompensata finansowa pozwoli na zwrot kosztów firmom, które podjęły trud przygotowania się do przetargu i nie uzyskały zamówienia. Senatorowie przyjęli poprawkę, która będzie umożliwiała zamawiającemu zażądanie od wykonawców sprecyzowania treści oferty oraz przedstawienia informacji dodatkowych.


Biegli nie tylko z listy


Przyjęto również poprawkę, która zmierza do tego, aby Krajowa Izba Odwoławcza mogła powoływać biegłych spośród osób wpisanych na listę biegłych sądowych ustanowionych przy wszystkich sądach okręgowych, a nie, jak uchwalił Sejm, tylko przy Sądzie Okręgowym w Warszawie.


- Niepotrzebnie ustawodawca wprowadził przepis ograniczający możliwość powoływania biegłych tylko z listy Sądu Okręgowego w Warszawie - ocenia senator Andrzej Łuczycki, autor przyjętej poprawki.



Ewa Grączewska-Ivanova

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...