Informację o przetargu trzeba ogłosić

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
rozwiń więcej
Zostały już określone zasady organizowania przetargów i sprzedaży zbędnych składników majątku przez spółki powstałe w wyniku komercjalizacji.

 

NOWE PRAWO

 

 

Spółki powstałe w wyniku komercjalizacji, w których ponad połowa akcji lub udziałów należy do Skarbu Państwa, mogą sprzedawać składniki aktywów trwałych na przetargach. Muszą jednak przy tym przestrzegać wymogów zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 13 lutego 2007 r. w sprawie określenia sposobu i trybu organizowania przetargu na sprzedaż składników aktywów trwałych przez spółkę powstałą w wyniku komercjalizacji (Dz.U. nr 27, poz. 177).

 


Trzeba poinformować

Obwieszczenie o przetargu spółka powinna zamieścić w dzienniku o zasięgu lokalnym oraz na widocznym miejscu w swoim lokalu, a także w innych miejscach zwyczajowo przyjętych do umieszczania ogłoszeń. Natomiast spółka ma obowiązek zamieścić obwieszczenie w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim, gdy cena wywoławcza przewyższa równowartość w złotych 40 tysięcy euro przy nieruchomości i 20 tysięcy euro - przy pozostałych składnikach majątku.

Między ukazaniem się ogłoszenia a przetargiem powinno upłynąć co najmniej 21 dni. Wystarczy, że zostanie złożona jedna oferta, aby przetarg się odbył. Może być prowadzony w formie ustnej lub pisemnej. Ustny odbywa się w drodze publicznej licytacji. Na przetargu majątek spółki nie może zostać sprzedany za kwotę niższą od ceny wywoławczej.


Wysokość wadium

Aby wziąć w nim udział, należy wpłacić wadium w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej sprzedawanego składnika majątku. Wnosi się go w gotówce lub w papierach wartościowych. Wadium może przepaść na rzecz spółki tylko w dwóch przypadkach: gdy żaden z uczestników nie zaoferuje ceny wywoławczej, albo gdy osoba, której oferta została przyjęta, nie zawrze umowy. W razie zawarcia umowy wadium wniesione przez stronę zostanie zarachowane na poczet ceny, natomiast wniesione przez oferentów, których oferty nie zostaną przyjęte, zostanie zwrócone.

W przetargu nie mogą uczestniczyć:

l członkowie zarządu spółki i jej organu nadzorującego,

l podmiot gospodarczy prowadzący przetarg oraz członkowie jego władz i organu nadzorującego,

l osoby, którym powierzono wykonanie czynności związanych z przeprowadzeniem przetargu oraz ich małżonek, dzieci, rodzice i rodzeństwo,

l osoby, które pozostają z prowadzącym przetarg w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności prowadzącego przetarg.


Kiedy bez przetargu

Natomiast bez przetargu spółka może sprzedać swój majątek wówczas, gdy przedmiotem umowy są akcje lub inne składniki finansowego majątku trwałego albo licencje, patenty lub inne prawa własności przemysłowej, albo know-how, jeżeli warunki i odmienny niż przetarg publiczny tryb sprzedaży określa uchwała walnego zgromadzenia lub statut spółki.

Przetarg nie jest potrzebny, gdy sprzedaż następuje w postępowaniu likwidacyjnym, na zasadach określonych uchwałą walnego zgromadzenia i z zachowaniem odrębnych przepisów albo gdy przedmiotem sprzedaży za cenę nie niższą niż 50 proc. wartości rynkowej są lokale mieszkalne stanowiące własność spółki, a sprzedaż następuje na rzecz najemcy lub stale z nim zamieszkującej osoby bliskiej. Omawiane rozporządzenie weszło w życie 20 lutego 2007 r.

 


Podstawa prawna

l Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 lutego 2007 r. w sprawie określenia sposobu i trybu organizowania przetargu na sprzedaż składników aktywów trwałych przez spółkę powstałą w wyniku komercjalizacji (Dz.U. nr 27, poz. 177).



Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...