Klient musi mieć prawo do wypowiedzenia umowy

Marcin Jaworski
rozwiń więcej
Rzecznik ubezpieczonych domaga się precyzyjnego zapisania w ustawie prawa do rozwiązania jednej z umów, w przypadku podwójnego ubezpieczenia OC komunikacyjnego.

 

Rzecznik Ubezpieczonych wystąpił do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o zmianę ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, która pozwoliłaby na rozwiązanie jednej umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego w przypadku posiadania dwóch takich polis.


Zagrożony termin

- Raczej nie uda się wprowadzić proponowanych zmian przy okazji najbliższej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, wiem jednak, że nasze propozycje spotkały się z zainteresowaniem Ministerstwa Finansów - mówi adwokat Aleksander Daszewski z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Wspomniana nowelizacja ma wejść w życie w czerwcu tego roku, bo stanowi implementację V Dyrektywy komunikacyjnej. Nieuwzględnienie propozycji rzecznika przy tej okazji, oznacza przesunięcie wprowadzenia korzystnego dla konsumentów zapisu o kolejne kilka miesięcy.

- Kwestia podwójnego ubezpieczenia oraz możliwości rozwiązania jednej z umów będzie przedmiotem prac grupy roboczej ds. przeglądu regulacji prawa ubezpieczeniowego, powołanej przy Radzie Rozwoju Rynku Finansowego - informuje Zofia Ogińska, zastępca dyrektora biura ministra finansów.

Do posiadania podwójnego ubezpieczenia dochodzi, jeśli nie wypowiemy dotychczasowej umowy dzień przed terminem jej wygaśnięcia, a zawrzemy nową z innym ubezpieczycielem. Ten problem nasilił się, po wprowadzeniu w 2004 roku zasady, że przy zbyciu auta polisa idzie za samochodem, bo rocznie zawieranych jest około miliona takich transakcji. Do tej pory klienci nie przyzwyczaili się, że umowa OC nie rozwiązuje się po 30 dniach, tylko działa do końca przewidzianego w niej terminu. Przy rejestracji auta kupują więc nową polisę, a stara nadal działa i w przypadku jej niewypowiedzenia ubezpieczyciel zawiera z automatu kolejną umowę OC komunikacyjnego na 12 miesięcy i każe sobie płacić składkę.


Minister dostrzega problem

Ministerstwo Finansów twierdzi, że istnieje możliwość rozwiązania umowy takiego ubezpieczenia w sytuacji wystąpienia tzw. podwójnego ubezpieczenia.

- Można to zrobić z każdym zakładem ubezpieczeń, za zgodą obu stron umowy, wynikającą z ogólnych zasad prawa cywilnego - uważa Zofia Ogińska.

Marcin Orlicki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, współautor ostatnich zmian w kodeksie cywilnym, uważa jednak, że drugą umowę można rozwiązać w określonych warunkach, bo jest to już umowa dobrowolna. Obowiązek dotyczy bowiem posiadania jednej polisy OC.

Niestety praktyka jest taka, że towarzystwa odmawiają rozwiązania takiej umowy i trzeba płacić składkę za dwie polisy.

Rzecznik proponuje

Rzecznik ubezpieczonych proponuje też, żeby przy składaniu wypowiedzenia umowy pocztą, decydująca była data wysłania listu, a nie dotarcia informacji do towarzystwa. Obecnie większość ubezpieczycieli wymaga, żeby list do nich dotarł na dzień przed końcem obowiązywania umowy ubezpieczenia. Powołują się tu na art. 61 kodeksu cywilnego mówiący, że oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, uznaje się za złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób że mogła się zapoznać z jego treścią.


ZE STRONY BIZNESU

Przepisy ograniczające możliwość zmiany ubezpieczyciela OC są korzystne przede wszystkim dla największego towarzystwa, czyli PZU. Ale zyskują na tym też inne duże towarzystwa. Konieczność opłacania składek za dwie polisy OC to dla nich dodatkowe przychody, bez większego ryzyka. W przypadku szkody obaj wystawcy polisy odpowiadają solidarnie.


CO MOŻNA ZMIENIĆ W UBEZPIECZENIACH OBOWIĄZKOWYCH

l Umożliwienie wypowiedzenia jednej umowy OC komunikacyjnego, w przypadku podwójnego ubezpieczenia

l Przy wysyłaniu wypowiedzenia dotychczasowej umowy dzień przed końcem okresu, na jaki została zawarta, decydująca będzie data nadania listu.

 



Marcin Jaworski
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...