Pensje kobiet i mężczyzn muszą być wyrównane

Komisja Europejska powinna jak najszybciej podjąć kroki, by wdrożyć zalecenia zawarte w planie działań na rzecz równości kobiet i mężczyzn na lata 2006-2010 - postulują europarlamentarzyści.

Posłowie Parlamentu Europejskiego będą dziś debatować na temat stosowania w praktyce zasad równego traktowania kobiet i mężczyzn. W przygotowanej rezolucji domagają się, by nie tylko na papierze, ale także w rzeczywistości realizowane były w państwach członkowskich zasady jednakowej płacy za jednakową pracę, ustanowienia urlopów ojcowskich. Dotyczy to także zapobiegania przemocy wobec kobiet i działań na rzecz lepszej integracji imigrantek.

Jest plan działania

Tymczasem, jak podkreślają europosłowie, przygotowany przez Komisję Europejską plan działania dotyczący polityki równouprawnienia płci, nie zawiera ani jednego nowego wniosku legislacyjnego, nie przewiduje środków finansowych przeznaczonych na wdrażanie znajdujących się w nim zaleceń.

Posłowie wzywają zatem KE, by w przygotowywanych przez nią zaleceniach legislacyjnych dla członków Wspólnoty, wezwała ich do wprowadzenia przepisów, które zniosą nierówność w zatrudnieniu i wynagrodzeniu za pracę kobiet.

Co jest priorytetem

– Komisja powinna dokonać priorytetowego przeglądu dyrektywy Rady 75/117/EWG w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich dotyczących stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet – twierdzi europarlamentarzysta Joel Hasse Ferreira.

W jego opinii, dotyczy to szczególnie przepisów o inspekcji pracy i środkach odwoławczych dostępnych w przypadku dyskryminacji kobiet.

Komisja w swoim planie działania nie wzywa państw członkowskich do zwiększenia dostępności usług związanych z opieką nad dziećmi, osobami niepełnosprawnymi, obłożnie chorymi i starszymi. Nie zachęca także, co ważne, ojców i domowników płci męskiej do korzystania z elastycznego czasu pracy, np. poprzez ustalenie wstępnej formy obowiązkowego urlopu ojcowskiego.

– Tymczasem te kwestie powinny być nie tylko dla nas, ale także dla Komisji, priorytetem – podkreśla Joel Hasse Ferreira.

Upowszechnianie ulg

Posłowie opowiadają się także za tym, by w poszczególnych krajach członkowskich Unii koszty związane z macierzyństwem i ojcostwem ponosiło całe społeczeństwo. Należy także według nich wprowadzać i upowszechniać ulgi i zwolnienia podatkowe, dzięki którym młode matki mogłyby np. zacząć prowadzić własną działalność gospodarczą. Posłowie chcą ponadto, by kraje członkowskie wprowadziły różnego rodzaju zwolnienia podatkowe, korzystne dla przedsiębiorstw, które zaczną otwierać przyzakładowe ośrodki dziennej opieki nad dziećmi (zarówno przedszkola, jak i żłobki).

W opinii posłów ważne jest także to, by państwa członkowskie określiły zasady wypłaty kobietom emerytur, w przypadku gdy nie otrzymują wystarczających świadczeń, z powodu zbyt krótkiego stażu pracy lub przerwania pracy w związku ze zwiększonymi obowiązkami rodzinnymi.

Izabela Rakowska-Boroń
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...