Ministerstwo Skarbu Państwa dzieli akcjonariuszy na lepszych i gorszych

Rząd pracuje nad ustawą o wymianie akcji spółek energetycznych na akcje firm holdingowych, które szykowane są do prywatyzacji. Nie traktuje przy tym akcjonariuszy równo.

Zmiana prawa

Nowa ustawa ma stworzyć prawną podstawę do wymiany akcji pracowników konsolidowanych spółek energetycznych na papiery holdingów, w skład których mają wejść ich firmy. Bez rozwiązania tej kwestii nie ma mowy o prywatyzacji firm energetycznych, którą rząd ma zamiar przeprowadzić w ciągu najbliższych dwóch lat.

O akcjach pracowniczych w spółkach energetycznych pisze też w najnowszym wydaniu miesięcznik Forbes.

Zespół roboczy składający się z przedstawicieli związków zawodowych i Ministerstwa Skarbu ma dzisiaj pracować nad projektem specustawy dla energetyków. To już jest drugi projekt.

Przygotowany przez Ministerstwo Skarbu projekt ustawy nie daje jednak prawa do wymiany inwestorom, którzy kupili akcje spółek konsolidowanych od ich pracowników.

A tych inwestorów mogą być setki, gdyż pracownicy na przykład Południowego Koncernu Energetycznego otrzymali swoje przysługujące 15 proc. akcji spółki już kilka lat temu. Wielu z nich je dawno sprzedało. Podobnie może być w przypadku innych firm z branży - BOT Elektrowni Turów, BOT Elektrowni Bełchatów czy BOT Elektrowni Opole. Firmy te mają m.in. tworzyć Polską Grupę Energetyczną, która w zamierzeniach ministra skarbu ma wejść na giełdę. Prezes Polskiej Sieci Elektroenergetycznych w dzisiejszym wywiadzie dla GP mówi, że dojdzie do tego najwcześniej w 2008 roku. Analitycy szacują, że wartość tej firmy może sięgnąć nawet 10 mld zł.

- Zgodnie z dotychczasowym projektem tylko uprawnieni pracownicy mają prawo do wymiany akcji. W projekcie na pewno nic nie ma o wymianie akcji przez inwestorów, którzy nabyli akcje od pracowników. Zwracaliśmy uwagę, że to oznacza nierówne traktowanie akcjonariuszy - mówi Barbara Stefaniak-Gnyp, przewodnicząca Sekcji Krajowej Energetyki NSZZ Solidarność.

Dzisiaj w PKE prawie 15 proc. akcji należy do prywatnych właścicieli, ale nie wszyscy są już osobami uprawnionymi przed laty do nieodpłatnego nabycia akcji.

- Nasze akcje od kilku lat są w obrocie, zmieniają właścicieli, co znajduje odbicie w księdze akcyjnej. Wśród akcjonariuszy nadal przeważają byli i obecni pracownicy, ale są też inne osoby fizyczne i zagraniczne osoby prawne - powiedział Paweł Gniadek, rzecznik prasowy PKE.

Związkowcy postulują, by prawo do konwersji akcji na papiery spółek holdingowych mogli mieć wszyscy akcjonariusze.

- W projekcie ustawy nie ma takich zapisów. Zgłosiliśmy postulat, żeby taka konwersja była możliwa - powiedział Zdzisław Przydatek, przewodniczący NSZZ Solidarność w PKE.

W przypadku PKE akcjonariusze niebędący pracownikami mają poniżej 5 proc. głosów na WZA. Chodzi jednak o zasadę równego traktowania podmiotów, w tym wypadku akcjonariuszy. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi w resorcie skarbu, czy da się rozwiązać ten problem prawny.

- Szczegółowe zasady wymiany akcji spółek konsolidowanych na akcje spółki holdingowej będzie regulowało rozporządzenie wykonawcze. Przyjęto zasadę, że w spółkach konsolidowanych pracownicy otrzymają do 15 proc. akcji, a sposób wymiany będzie się odbywał wg ustalonego algorytmu opartego na rynkowej wycenie wartości spółek konsolidowanych - twierdzi Paweł Kozyra, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa.

ZE STRONY PRAWA
Zasady nabywania przez pracowników nieodpłatnych akcji prywatyzowanych firm reguluje ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji z 30 sierpnia 1996 r. (Dz.U. 1996 r. nr 118, poz. 561). Na podstawie jej przepisów pracownicy skomercjalizowanych firm energetycznych, które podlegają konsolidacji, nie mogliby jednak nabyć uprawnień do nieodpłatnego nabycia akcji firm holdingowych, które mają być prywatyzowane i notowane na GPW, i zostaliby z trudnymi do zbycia akcjami spółek parterowych. Dlatego rząd założył, że pracownicy energetyki uzyskają do 15 proc. akcji spółek holdingowych, ale do tego z kolei potrzebna jest specjalna ustawa.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ireneusz Chojnacki
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...