Rządowe plany niepokoją przedsiębiorców

Z pomocą organizacji pracodawców w lutym udało się przeprowadzić m.in. zmiany w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) i odrzucić projekt ustawy o upadłości konsumenckiej.

GP drugi raz w tym roku sprawdza, co organizacje pracodawców zrobiły dla polskich firm.

Wspólny głos trzech organizacji w sprawie prezydenckiego projektu ustawy o PIP był w opinii Henryki Bochniarz, szefowej Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, inicjatora porozumienia, największym osiągnięciem minionego miesiąca.

- Prezydent wyraźnie dąży do leczenia objawów, a nie przyczyn patologii w stosunkach pracy, ale to droga, która może bardzo zaszkodzić gospodarce. Dlatego ważny jest nasz wspólny sprzeciw - podkreśla Henryka Bochniarz.

Zdaniem ekspertów Lewiatana, Konfederacji Pracodawców Polskich i Związku Rzemiosła Polskiego ustawa zmierza w kierunku nieracjonalnego podwyższenia kar dla pracodawców. Zaostrzenie kar dla pracodawcy w projekcie ustawy o odpowiedzialności za czyny przeciwko prawom pracowniczym Krajowa Izba Gospodarcza uznała za najbardziej niebezpieczny dla przedsiębiorców pomysł jaki pojawił się w lutym.

Business Centre Club (BCC) i KPP zabierały głos także w sprawach dotyczących konkretnych branż. KPP stanęła po stronie związkowców PLL LOT, krytykując pomysły Ministerstwa Skarbu (MSP), aby zmienić prawo i rękami głównego akcjonariusza, czyli MSP, wybierać prezesa LOT. BCC podjęło się też próby wypunktowania głównych zasad uzdrowienia sektora zdrowia. Obie organizacje stanęły także po stronie uczestników obrotu lekami, sprzeciwiając się zapisom projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, w którym ich zdaniem chce się sterować ręcznie rynkiem leków i ograniczyć swobodę przedsiębiorców.

Nie we wszystkim jednak zgadzają się stowarzyszenia pracodawców.

Zdaniem KPP i BCC to źle, że rząd zrezygnował z prac nad ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, autorstwa Ministerstwa Gospodarki.

- Prace nad projektem wyrzuconym do kosza szły bardzo opornie i trwały rok. on nie był doskonały, ale miał dobre, potrzebne gospodarce elementy. Przede wszystkim jednak miał szanse stać się obowiązującym prawem w przewidywalnym czasie. Nowych przepisów nie zobaczymy jeszcze długo. Od złego prawa jeszcze gorsza jest jego nieprzewidywalność - uważa Marek Goliszewski, szef BCC.

Jednak Lewiatan jest przekonany, że dobrze się stało. PKPP Lewiatan skrytykowała m.in. nową propozycję jednego okienka do rejestracji, odległy termin jego wejścia w życie, a także instytucji zawieszenia działalności gospodarczej.

KPP będzie już w tym miesiącu apelować o powrót do prac nad tą ustawą. Przedstawi też poprawki do nowelizacji ustawy o VAT. BCC przedstawi projekt zmian w systemie podatkowym. Lewiatan chce się skupić na uzyskaniu wiążących interpretacji prawa podatkowego, które mają wejść w życie 1 lipca.

UNIA
Największym stowarzyszeniem europejskim, które reprezentuje interesy prywatnych przedsiębiorców z 33 krajów, jest organizacja BusinessEuro (dawniej UNICE). Należy do niego PKPP Lewiatan.

Katarzyna Kozińska
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...