Pieniądze dla firm

Część samorządów wojewódzkich chce, żeby obsługą funduszy z UE zajęły się zewnętrzne podmioty. Mogą na tym zarobić firmy konsultingowe i doradcze oraz lokalne agencje rozwoju przedsiębiorczości.

Do końca marca samorządy wojewódzkie mają zdecydować, w jaki sposób zamierzają wdrażać fundusze unijne, które dostaną w latach 2007-2013 w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Dziewiątka chętnych

Z danych resortu rozwoju regionalnego wynika, że dziewięć regionów planuje powierzyć zarządzanie dotacjami dla małych i średnich firm wyłonionym w przetargach zewnętrznym instytucjom. Większość pieniędzy na ich opłacenie wyłoży Unia Europejska.

- W przetargu, który być może rozpiszemy, będą mogły wystartować firmy konsultingowe i doradcze oraz lokalne agencje rozwoju przedsiębiorczości - zapowiada Przemysław Dalecki, wicedyrektor departamentu programów regionalnych w pomorskim urzędzie marszałkowskim.

Dodaje, że władze regionu jeszcze nie podjęły ostatecznej decyzji o tym, czy zdecydują się wynająć zewnętrzną firmę. Jeśliby tak się stało, to na jej wyłonienie urząd nie ma zbyt dużo czasu. Do września musi podpisać z nią umowę.

Dalecki wyjaśnia, że taki krok jest podyktowany brakiem doświadczenia urzędu w obsłudze ubiegających się o unijne pieniądze przedsiębiorców. W latach 2004-2006 zajmowała się tym Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wraz z siecią regionalnych instytucji finansujących. Jednak od tego roku, pieniądze na dotacje dla małych i średnich firm będą dostępne na poziomie województw, a PARP zajmie się tylko udzielanie wsparcia na przedsięwzięcia o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego.

- Zewnętrzny podmiot przejąłby od urzędu prawie w całości obsługi przedsiębiorców, łącznie z przyjmowanie wniosków, przeprowadzaniem ich oceny, podpisywaniem umów i wypłacaniem refundacji - mówi Przemysław Dalecki.

Dla kogo ochrona środowiska

Żaden z regionów nie zdecydował się na przekazanie zarządzania nad całym regionalnym programem operacyjnym na zewnątrz. Oprócz wyłonienia firm, które zajmą się dotacjami dla przedsiębiorców, część regionów chcą zlecić wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej obsługę projektów związanych z ochroną środowiska.

Na taki krok zdecydowała się np. Wielkopolska. Jak tłumaczy GP Mieczysław Borówka, dyrektor departamentu polityki regionalnej w wielkopolskim urzędzie marszałkowskim, zdecydowało o tym doświadczenie, które ma fundusz w obsłudze tego typu projektów. Władze regionu zastanawiały się także na zleceniem na zewnątrz obsługi funduszy dla firm, lecz zrezygnowały z tego pomysłu.

- Doszliśmy do wniosku, że środki, które na ten cel daje Unia Europejska, są zbyt małe, by pokryć koszty działalności takiej instytucji. Dlatego też urząd własnymi siłami będzie wdrażał priorytet kierowany do przedsiębiorców - tłumaczy Mieczysław Borówka.

Nowy urząd na Mazowszu

Na jeszcze inne rozwiązanie zdecydowało się Mazowsze oraz region opolski. Samorządy chcą powołać nowe urzędy, które zajmą się całościową obsługą funduszy unijnych. W woj. mazowieckim przejmie on zadanie urzędu marszałkowskiego oraz wojewódzkiego urzędu pracy.

- Dzięki powołaniu nowego urzędu skróci się obsługa beneficjentów, a każda decyzja ich dotycząca będzie podejmowana szybciej. Dodatkowo pojawią się oszczędności w postaci mniejszej liczby zatrudnionych urzędników - tłumaczy Marta Milewska, rzecznik prasowy mazowieckiego urzędu marszałkowskiego.

Z szacunków wynika, że w nowej instytucji będzie pracowało 226 pracowników, podczas gdy obsługa beneficjentów w starej strukturze wymagałaby ok. 350 osób.

Mariusz Gawrychowski
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...