Przystąpienie nowego wspólnika tylko aktem notarialnym

Jeżeli w spółce cywilnej wspólnikom przysługuje współwłasność łączna nieruchomości, to przystąpienie do niej nowego wspólnika wymaga zachowania formy obowiązującej przy przeniesieniu własności nieruchomości - orzekł Sąd Najwyższy.

Mirosław Ch. złożył w sądzie wniosek o zniesienie współwłasności nieruchomości. Chodziło o budynek mieszkalno-usługowy i prawo użytkowania wieczystego gruntu. Wnioskował o przyznanie całej nieruchomości Józefowi D. z obowiązkiem spłaty dla siebie. W uzasadnieniu podał, że nieruchomość stanowiła ich współwłasność łączną jako wspólników spółki cywilnej. Ponieważ ze spółki wystąpił, nieruchomość stanowi współwłasność w częściach ułamkowych, stąd wystąpienie o jej zniesienie.

Lokal jako współwłasność

Sąd ustalił, że Mirosław Ch. i Józef D. w 1996 roku zawarli umowę spółki cywilnej do prowadzenia działalności gospodarczej. Dostali w wieczyste użytkowanie działkę, na której wybudowali wspomniany budynek, a w grudniu 1997 r. podpisali umowę ustanowienia odrębnej własności znajdujących się w nim lokali. Był to lokal użytkowy i dwa lokale mieszkalne. Lokal użytkowy miał stanowić współwłasność łączną. W styczniu 2003 r. do spółki przystąpiła Agnieszka D., żona Józefa i wspólnicy podpisali aneks do umowy. Za miesiąc Mirosław Ch. doręczył wspólnikom pismo, w którym wypowiedział swój udział. Małżonkowie nadal prowadzą działalność i wykorzystują do niej lokal użytkowy, który jest współwłasnością Mirosława i Józefa.

Sąd I instancji uwzględnił wniosek i przyznał nieruchomość na wyłączną własność Józefowi D., a ruchomości na współwłasność łączną małżonkom D. oraz określił wysokość należnych spłat. Od tego postanowienia cała trójka wniosła apelację. Mirosław Ch. kwestionował prawidłowość ustaleń wartości składników współwłasności, ale zarzucił też bezpodstawne uznanie, że Agnieszce D. przysługuje udział w majątku wspólnym jego i Józefa D. Majątek ten wypracowali bowiem wspólnie w okresie, gdy byli wspólnikami. Oznacza to, że zakwestionował stanowisko, iż z chwilą przystąpienia do spółki nowy wspólnik nabył prawo do dotychczasowego majątku wspólników, objętego współwłasnością łączną. Pozostali żądali oddalenia wniosku o zniesienie współwłasności, gdyż majątek w dalszym ciągu objęty jest współwłasnością łączną, a więc zniesienie współwłasności rzeczy wchodzących w jego skład nie jest możliwe.

Jaka forma przystąpienia

Przy rozpatrywaniu tych apelacji sąd powziął wątpliwości, które przedstawił do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu. Po pierwsze, czy ważna jest umowa zawarta bez zachowania formy aktu notarialnego przez wspólników spółki cywilnej z osobą trzecią o jej przystąpieniu do spółki, jeżeli współwłasność łączna dotychczasowych wspólników obejmuje nieruchomość? Gdyby odpowiedź była twierdząca, to, czy na skutek takiej umowy osoba przystępująca nabywa prawo do całego dotychczasowego majątku wspólników czy tylko do części majątku z wyłączeniem współwłasności łącznej nieruchomości? W uzasadnieniu sąd podkreślił, że chociaż spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, to postrzegana jest jako korporacja, a więc zrzeszenie osób mające na celu realizację wspólnych zadań.

Prawnicy twierdzą, że stosunek członkostwa w spółce cywilnej ma w zasadzie charakter majątkowy, gdyż prawo do członkostwa jest właściwie tożsame z prawem do udziału w majątku wspólnym wspólników. Jednak z uwagi na osobny charakter spółki cywilnej oraz szczególną więź między wspólnikami - współdziałanie - prawo do członkostwa jest ściśle związane z osobą wspólnika. Współwłasność łączna charakteryzuje się tym, że wynika ze szczególnego stosunku prawnego o charakterze osobistym, a więc nie jest samodzielnym stosunkiem prawnym. Elementy osobiste łączą się bowiem z majątkowymi. Skoro tak, to każda zmiana składu osobowego powoduje zamiany podmiotów uprawnionych do jej majątku - rozważa sąd pytający. To, że do spółki cywilnej może wstąpić nowy wspólnik, zostało przesądzone zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie. Problem w tym, w jakiej formie należy dokonać takiej czynności. Samo zawarcie umowy spółki cywilnej nie wymaga formy szczególnej. A co się stanie, gdy majątkiem jest nieruchomość wchodząca w skład współwłasności łącznej? W doktrynie prezentowany jest pogląd, że każdy przypadek wystąpienia ze spółki powoduje utratę udziału we współwłasności łącznej, obejmującej cały majątek. Współwłasność łączna może istnieć tylko między wspólnikami.

Sąd Najwyższy wątpliwości te rozwiał jednoznacznie. W uchwale z 9 lutego stwierdził, że przystąpienie nowego wspólnika do spółki cywilnej, w której wspólnikom przysługuje współwłasność łączna nieruchomości, wymaga zachowania formy szczególnej obowiązującej przy przeniesieniu własności nieruchomości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to forma aktu notarialnego.

Sygn. akt III CZP 164/06

Marta Pionkowska
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...