Unijny dostawca nie zapłaci podatku

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który czeka w Sejmie na drugie czytanie, przewiduje m.in. wprowadzenie regulacji dotyczących magazynów konsygnacyjnych.

Zmiana prawa

Pomysł wprowadzenia instytucji magazynu konsygnacyjnego (ang. call-off stock) pojawił się już przy okazji ostatniej dokonanej nowelizacji ustawy o VAT, ale wtedy resort finansów nie zdecydował się na wdrożenie nowych rozwiązań. Propozycja ta jednak powróciła w najnowszym projekcie zmian.

Przemysław Prymas, doradca podatkowy, HLB Frąckowiak i Wspólnicy, wyjaśnia, że korzyścią z wprowadzenia magazynu konsygnacyjnego dedykowanego określonemu odbiorcy będzie zwolnienie z obowiązku rejestracji w Polsce dla dostawców z siedzibą na terytorium UE dokonujących przemieszczenia własnych towarów do Polski.

- Obowiązanym do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z tytułu takiego przemieszczenia towarów będzie polski odbiorca, a obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu powstanie dopiero w momencie pobrania towarów przez tego odbiorcę z magazynu konsygnacyjnego - mówi Przemysław Prymas.

Oznacza to, że nowe przepisy znacznie uproszczą rozliczanie dostawy towarów uwalniając zagranicznego dostawcę od obowiązku rejestracji dla potrzeb VAT w Polsce. W tym celu ustawodawca przyjmuje fikcję prawną, iż wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonał polski odbiorca towarów.

- Analogiczne ułatwienia dla polskich przedsiębiorców istnieją w tych krajach członkowskich UE, które zastosowały podobne procedury. Dla potrzeb zastosowania stawki podatku 0 proc. przy przemieszczaniu własnych towarów wystarczy, jeśli podatnik poda numer VAT UE nabywcy towarów - wyjaśnia Przemysław Prymas.

- W mojej ocenie likwidację obowiązku rejestracji oraz wymierne korzyści z tytułu odroczonego w czasie rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia przemieszczanych towarów należy ocenić pozytywnie - podsumowuje ekspert.

Trzeba wiedzieć, że korzystanie z uproszczeń rozliczeń podatkowych, jakie daje magazyn konsygnacyjny, zostało obłożone pewnymi warunkami. Przede wszystkim należy pamiętać, iż towary przechowywane w takim magazynie mogą być przeznaczone tylko dla jednego odbiorcy. Ponadto ich sprzedaż musi nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od wprowadzenia do magazynu. Konieczne też będzie pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia przez magazyn konsygnacyjny oraz prowadzenie odpowiedniej ewidencji towarów wprowadzanych do magazynu.

PRZEŁOMOWE PROPOZYCJE
Proponowane przez rząd rozwiązania dotyczące transakcji wewnątrzwspólnotowych można uznać za przełomowe.
Istotą rozwiązania dotyczącego magazynu konsygnacyjnego, powszechnie stosowanego w wielu państwach Wspólnoty, jest przerzucenie obowiązku rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z podatnika zagranicznego na rzecz ostatecznego odbiorcy towarów zarejestrowanego dla potrzeb VAT w kraju położenia magazynu - wyjaśnili Gazecie Prawnej eksperci z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.
Zwrócili uwagę, że z reguły magazyny konsygnacyjne tworzone są w pobliżu bądź na terenie zakładu produkcyjnego i przechowywane są w nich zapasy części czy półfabrykatów, gwarantujące ciągłość produkcji.

Magdalena Majkowska
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...