Zmiana prawa
Znowelizowana 12 maja 2006 r. ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. nr 107, poz. 721) stanowi, że rozporządzenie dotyczące trybu organizowania przetargu publicznego na sprzedaż majątku trwałego spółek powstałych w wyniku komercjalizacji przestaje obowiązywać po sześciu miesiącach od wejścia w życie ustawy. Rozporządzenie przestało obowiązywać 28 stycznia 2007 r., a dopiero pod koniec stycznia Ministerstwo Skarbu opracowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia sposobu i trybu organizowania przetargu na sprzedaż składników aktywów trwałych innym podmiotom przez spółkę powstałą w wyniku komercjalizacji oraz warunków, w których dopuszcza się odstąpienie od przetargu. Projektem tym dzisiaj zajmie się Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.
Przygotowywane przepisy określają sposób prowadzenia przetargów przez spółki powstałe w wyniku komercjalizacji, w których połowa akcji należy do skarbu państwa, wówczas gdy wartość składników stałych przekracza 5 tys. euro. Autorzy projektu zaproponowali, aby obwieszczenie o przetargu zamieszczano w dzienniku o zasięgu lokalnym. Natomiast w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim zamieszczano by je, wówczas, gdy cena wywoławcza przy przetargu przekraczałaby 40 tys. euro dla nieruchomości i 20 tys. euro w przypadku pozostałych składników aktywów.
W projekcie zaproponowano, aby w przetargu nie mogli uczestniczyć członkowie zarządu spółki, podmiot gospodarczy prowadzący przetarg, osoby, którym powierzono wykonanie czynności związanych z prowadzeniem przetargu, a także małżonek, dzieci, rodzice i rodzeństwo tych osób. Nie mogłyby też uczestniczyć osoby, które pozostają z prowadzącym przetarg w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności prowadzącego przetarg.
Aby przystąpić do przetargu, należałoby wpłacić wadium w gotówce albo w papierach wartościowych w wysokości 5 proc. wartości sprzedawanego składnika majątku trwałego.
Podstawa prawna
- Ustawa z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U. nr 171, z 2002 r., poz. 1397 ze zm.).
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz