O planowanej kontroli fiskus będzie informował przedsiębiorcę

W 2007 roku przedsiębiorca, który prowadzi firmę od co najmniej 24 miesięcy, będzie informowany o planowanej kontroli fiskusa z wyprzedzeniem od 14 do 30 dni.

Ministerstwo Finansów od początku 2007 roku rozszerza akcję dotyczącą informowania przedsiębiorców o planowanej kontroli podatkowej. Tego typu program pilotażowy był już prowadzony od kwietnia 2006 roku w trzech województwach: dolnośląskim, pomorskim i lubelskim. Pilotaż był podyktowany pierwotnymi zmianami w Ordynacji podatkowej, które miały wejść w życie 1 stycznia i które zakładały wprowadzenie instytucji sprawdzonego podatnika. Jednym z uprawnień sprawdzonego podatnika miało być właśnie informowanie o kontroli podatkowej.

Czas na przygotowanie

Nowa instytucja ostatecznie w życie nie weszła, ale – jak podkreśliło ministerstwo w odpowiedzi dla GP – zebrane doświadczenia wskazują na celowość zawiadamiania podatników o planowanym podjęciu kontroli. Jest to jeden z elementów przyczyniających się do zmiany wizerunku organów skarbowych i zmiany dotychczasowego standardu kontaktów między urzędem a podatnikiem. Większość podmiotów odbierała ten fakt pozytywnie z uwagi na możliwość przeanalizowania dokumentacji i złożenia ewentualnej korekty.

Uprzedzenie o kontroli pozwoliło na odpowiednie przygotowanie organizacyjne przedsiębiorstwa podatnika oraz ewidencji księgowej. Często świadczył o tym sposób uporządkowania dokumentów źródłowych. W efekcie usprawniło to weryfikację przez organ podatkowy przedłożonej ewidencji oraz dokumentów i przyniosło wymierne korzyści w postaci efektywniejszego wykorzystania czasu kontroli.

Akcję rozszerzono

Kontynuowana przez resort finansów akcja obejmie więcej podatników. Programem informowania o planowanej kontroli w 2007 roku objęci będą podatnicy VAT, podatku dochodowego od osób prawnych, podatnicy i płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, a także prowadzący działalność gospodarczą.

Pilotaż zakładał m.in. informowanie podatników z 30-dniowym wyprzedzeniem o planowanej kontroli. Dotyczyło to przedsiębiorców prowadzących działalność co najmniej 36 miesięcy. Teraz krąg podatników został rozszerzony. Informowani będą podatnicy prowadzący firmę co najmniej 24 miesiące. Informacje o wizycie kontrolerów będą przekazywane podatnikom w terminie od 14 do 30 dni przed rozpoczęciem kontroli.

FISKUS NIE WSZYSTKICH UPRZEDZI
O kontroli nie będą informowani:
• podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w okresie krótszym niż 24 miesiące przed planowanym podjęciem kontroli,
• podatnicy, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy co najmniej raz zmienili właściwość naczelnika urzędu skarbowego,
• podatnicy nieposiadający siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej lub z którymi dotychczasowy kontakt urzędu był utrudniony (co zostało udokumentowane),
• podatnicy posiadający zaległości podatkowe większe niż 3 proc. zadeklarowanego podatku należnego za okres rozliczeniowy, którego dotyczy ta zaległość,
• podatnicy wobec których podejmowana jest kontrola w zakresie opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach.

Fiskus przyjazny

Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że celem strategicznym wdrożonego programu jest poprawa relacji administracji podatkowej z podatnikami poprzez zapewnienie kontrolowanym pełnej możliwości korzystania z uprawnień wynikających z zasad ogólnych postępowania podatkowego.

Jawność działania organów podatkowych powinna wpłynąć na zwiększenie do nich zaufania podatników i poprawę wzajemnych relacji. Ponadto realizacja programu wpłynie na obniżenie kosztów prowadzenia kontroli. Umożliwi podatnikowi odpowiednie przygotowanie się do kontroli zarówno poprzez sprawdzenie prawidłowości dokonanych rozliczeń podatkowych, jak i przygotowanie organizacyjne. Powinno to usprawnić wykonywanie czynności kontrolnych. Ministerstwo spodziewa się zwiększenia wpływów budżetowych w wyniku dokonywania korekt zeznań i deklaracji podatkowych przez podatników przed rozpoczęciem kontroli.

Ewa Matyszewska
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...