Mniej za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego

Przedsiębiorcy zapłacą mniej za pierwszy wpis spółki osobowej do Krajowego Rejestru Sądowego. Z opłat sądowych zwolnione zostały organizacje użytku publicznego.

Zmiana prawa

Sejm przyjął wczoraj nowelizację ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 167, poz. 1398), która weszła w życie w dniu 2 marca 2006 r. Nowelizacja miała przede wszystkim na celu naprawienie błędów w obowiązującym akcie prawnym.

- Ustawa przewidywała np., że od opłat sądowych zwolniony jest rzecznik praw dziecka, któremu nie przysługuje legitymacja do wytaczania powództwa. Takie brzmienie przepisu mogło sugerować, że ma on takie same kompetencje jak rzecznik praw obywatelskich, co nie odpowiada jego rzeczywistej pozycji prawnej. Został on więc z przepisu wykreślony - tłumaczy Krzysztof Józefowicz, wiceminister sprawiedliwości.

Za sprawą nowelizacji wyeliminowane zostały też rozbieżności interpretacyjne, jakie pojawiały się w sądach, dotyczące obliczania opłaty od wniosku o wykreślenie wpisów w księgach wieczystych. Obecnie przepis jasno wskazuje, że od takiego wniosku sądy pobiorą połowę opłaty należnej za wpis, czyli obliczanej na podstawie nowych, korzystniejszych stawek.

Wraz z korektą błędów ustawy, jej zmiana spowodowała obniżenie opłat za pierwszy wpis w KRS. Spółki osobowe zamiast tysiąca złotych zapłacą teraz 750, a stowarzyszenia i fundacje zamiast 500 złotych - połowę tej kwoty. Zgodnie z nowelizacją organizacje pożytku publicznego są zwolnione z obowiązku uiszczania opłat sądowych.

Opłaty Sądowe

Plusy

- Obniżone opłaty za pierwszy wpis do KRS

- Usunięcie wątpliwości co do określania opłaty od wniosku o wykreślenie wpisu w księdze wieczystej

- Zwolnienie z opłat sądowych organizacji pożytku publicznego

- Opłacie nie będą podlegały wnioski o zatwierdzenie ugody zawartej w wyniku mediacji

Minusy

- Nadal niedoprecyzowane przepisy przejściowe

- Niewyjaśnienie niektórych pojęć np. wymiar opłaty

Katarzyna Rychter
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...