Kary mają zmniejszyć zagrożenia katastrofą

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu posłowie będą dyskutowali nad projektem nowelizacji prawa budowlanego, przygotowanego przez resort budownictwa. Zmiany mają między innymi zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania obiektów budowlanych.


– Potrzebę zmian uzasadnia liczba i skala katastrof budowlanych, do których doszło w styczniu i lutym 2006 roku. Po wejściu w życie nowelizacji nie będzie żadnych wątpliwości, że np. usuwanie nadmiaru śniegu z dachu będzie obowiązkiem właściciela lub zarządcy – mówi Beata Dąbrowska z Ministerstwa Budownictwa.

Nowe obowiązki

– Do tej pory odpowiedzialność zarządcy za zapewnienie bezpieczeństwa obiektów budowlanych nie była jasno sprecyzowana. Dlatego słuszne jest jej zwiększanie – mówi Aldona Młyńczak, członek sejmowej Komisji Infrastruktury.
Z takim stanowiskiem nie zgadzają się jednak właściciele i zarządcy nieruchomości.
– Kolejne obciążenia dla właścicieli i zarządców nieruchomości nie rozwiążą problemu i nie poprawią bezpieczeństwa. Należałoby raczej wprowadzić takie zasady projektowania budynków, aby np. zalegający śnieg sam swobodnie opadał z dachów – mówi Helena Perlickal, przewodnicząca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości.

Będą sankcje

Projekt przewiduje sankcje dla właściciela lub zarządcy obiektu za zaleganie śniegu na dachach, oblodzenia, osuwiska ziemne, itp. Za ich nieusunięcie będzie grozić grzywna powyżej 1000 zł, kara ograniczenia wolności albo rok więzienia.
– Pomysł jest absurdalny. Czy staruszka, właścicielka budynku, której nie stać na wynajęcie ekipy usuwającej śnieg z dachu, trafi do więzienia? – pyta Helena Perlicka.
Właściciel lub zarządca będą zobowiązani też do kontroli bezpieczeństwa obiektów w razie opadu śniegu lub deszczu. Dla dachów powyżej 1000 m2 projekt wprowadza obowiązek dwukrotnej kontroli – przed i po okresie zimowym.

Bez powiatowych inspektorów

Istotna zmiana dotyczy organizacji nadzoru budowlanego. Od 1 lipca 2007 r. wszystkie kompetencje powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego przejmą okręgowi inspektorzy nadzoru. Okręgowe inspektoraty będą tworzyć 20-osobowe zespoły, w skład których mają wejść wszyscy specjaliści z zakresu budownictwa.
– W inspektoratach powiatowych nie ma wystarczającej liczby etatów, które by pozwalały na zatrudnienie specjalistów wszystkich dziedzin budownictwa. Jeżeli państwo chce prawidłowo wykonywać nadzór, to przeniesienie go na poziom okręgów jest właściwe – mówi Jan Nowak, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Pińczowie. Dodaje on jednak, że najlepiej byłoby, gdyby wydziały inspekcji nadzoru budowlanego znajdowały się przy policji powiatowej.
– Taka inspekcja byłaby zbliżona do policji budowlanej i posiadałaby odpowiednie kompetencje do tego, aby należycie pilnować bezpieczeństwa obiektów budowlanych – wyjaśnia Jan Nowak.
Projektodawcy wskazują jednak, że przeniesienie inspekcji nadzoru budowlanego na poziom okręgowy jest konieczne, gdyż powiatowego inspektora powołuje starosta, który ustala też jego wynagrodzenie. Czyni to inspektorów podatnymi na uwarunkowania i zależności lokalne. Dlatego zaproponowano, by okręgowego inspektora nadzoru powoływał i odwoływał inspektor wojewódzki po zasięgnięciu opinii starosty.
– Spotkałem się z inspektorami, którzy ulegają naciskom i wpływom starostów, gdyż chcą zachować swoje stanowisko – mówi Wiesław Cegliński, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Lubaniu. Dodaje on jednak, że sama zmiana podziału nie poprawi sytuacji.
– Potrzebne jest wsparcie inspektoratów dodatkowymi środkami finansowymi oraz przydzielenie nowych etatów, np. asystenta prawnego. Przy nowej rejonizacji inspektoratów petenci będą mieli znacznie utrudniony dostęp do urzędu. W naszym rejonie może być to nawet 200–300 km – wyjaśnia Cegliński.

Imprezy masowe

Projekt rozszerza także definicję imprezy masowej. Jednoznacznie wskazuje, że charakter taki będą mieć również imprezy wystawiennicze i handlowo-wystawiennicze. Do tej kategorii należeć więc będą wszelkie wystawy zwierząt, przedmiotów, targi, itp. Organizatorzy takich imprez będą musieli spełnić wszystkie wymogi z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Będą zobowiązani w szczególności dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na taką imprezę kopię dokumentów kontroli obiektu, opinii Państwowej Straży Pożarnej oraz inspekcji sanitarnej.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Podstawa prawna
• Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118).


Arkadiusz Jaraszek, Piotr Trocha
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...