Młodzi przedsiębiorcy żądają ulg

Konieczność odprowadzania wysokich składek do ZUS i trudności w uzyskaniu kredytu to główne bariery utrudniające zakładanie i prowadzenie własnych firm - wynika z badań wśród młodych przedsiębiorców.



Chcemy się dowiedzieć, co zrobić, aby młodzi ludzie, zamiast wyjeżdżać za granicę w celach zarobkowych, zakładali w Polsce własne firmy – podkreśla Jacek Aleksandrowicz, wiceprezes Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Fundacja przeprowadziła wśród młodych osób prowadzących lub zamierzających założyć własny biznes badania, pytając, co przeszkadza w jego prowadzeniu.

Mniej składek, łatwiej o kredyt

– 91 proc. badanych chce obniżenia lub całkowitego zniesienia na początku prowadzenia firmy składek do ZUS – mówi Jacek Aleksandrowicz. Proponują, by nie opłacać ich przez pierwszy rok, który jest dla firmy najtrudniejszy. Postulat młodych pozytywnie ocenia Mieczysław Bąk, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej. Zauważa, że czasowe zwolnienie młodych osób zakładających firmę ze składek do ZUS nie oznacza dodatkowych kosztów dla budżetu, a nawet może przynieść mu korzyści.

– Obecnie na przykład studenci wykonują wiele prac na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło, co daje niższe wpływy do kasy państwa niż gdyby prowadzili firmy – zauważa. Dodaje, że podstawową zaletą takiego rozwiązania jest to, że młody człowiek sam tworzyłby sobie miejsce pracy.

Ponad 8 na 10 badanych wskazuje, że kryteria przyznawania kredytów nie powinny być tak restrykcyjne, jak jest obecnie. Chcą uruchomienia preferencyjnych kredytów dla młodych przedsiębiorców, którego kryterium przyznawania powinien być nie tylko dochód, ale także dobry pomysł na biznes.

Ponadto 73 proc. młodych przedsiębiorców chciałoby uproszczenia formalności związanych z zakładaniem własnej firmy. Domagają się zmniejszenia liczby dokumentów koniecznych do jej zarejestrowania i wprowadzenia tzw. jednego okienka w urzędach, w którym można by załatwić wszystkie formalności.

Ponad 50 proc. respondentów uważa, że powinno się wprowadzić na wszystkich uczelniach przedmioty uczące praktycznych aspektów zakładania i prowadzenia firm.

Zachęta do życia w Polsce

Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich uważa, że aby ograniczyć emigrację i zachęcić Polaków do powrotu, trzeba stwarzać warunki sprzyjające prowadzeniu działalności gospodarczej. Dlatego pozytywnie ocenia wszelkie działania zmierzające do ułatwień w zakładaniu własnych firm. Podobnie sądzi Waldemar Kuczyński, ekspert rynku pracy.

Michałowicz podkreśla, że Polaków do powrotu czy niepodejmowania decyzji o emigracji nie skłonią zachęty administracyjne, ale rozwój kraju. Jego zdaniem, jeśli będą warunki do prowadzenia firm, wzrosną pensje, zmaleją obciążenia nakładane na pracę, a firmy będą miały warunki rozwoju, to Polacy, podobnie jak w latach 90. Irlandczycy, będą wracać.

Wyniki swoich badań młodzi przedsiębiorcy zaprezentują dzisiaj podczas konferencji, inaugurującej konkursy na biznesplany, które organizowane są w 18 akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości na uczelniach w całej Polsce. Patronat nad nimi objął premier Jarosław Kaczyński i minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka.


Bartosz Marczuk

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...