Najlepszy projekt biznesowy wart jest 30 tysięcy złotych

Od wielu tygodni Gazeta Prawna i radiowa Trójka doradzają rodzinie państwa X, w jaki sposób prowadzić własny biznes, czyli w przypadku naszych bohaterów - restaurację. Nasz cykl jest zarazem kompendium wiedzy i porad dla wszystkich osób planujących założenie własnej firmy.

W 19 dotychczasowych odcinkach podpowiadaliśmy Krystynie, Marcinowi i Małgorzacie m.in., gdzie szukać nieruchomości na restaurację, w jakiej walucie zaciągnąć kredyt, jak zatrudniać pracowników, jak wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania i jak rozliczać się z fiskusem, jak zdobyć niezbędne pozwolenia na działalność, jak promować się w internecie, czy w jaki sposób zawierać umowy z kontrahentami.

Wiele uwagi poświęciliśmy również temu, jak napisać dobry biznesplan. Może się on przydać nie tylko firmie starającej się o kredyt inwestycyjny w banku. Ten dokument, szczegółowo opisujący planowane przedsięwzięcie, na każdym etapie może ułatwić prowadzenie działalności.
Jednocześnie dla czytelników GP i słuchaczy Trójki ogłosiliśmy konkurs na najlepszy i najciekawszy biznesplan. Termin nadsyłania prac upłynął w piątek.

– Biorąc pod uwagę wagę i trudności konkursu, zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania. Zgłoszono kilkadziesiąt biznesplanów. Niektóre są bardzo rozbudowane, opatrzone wieloma załącznikami. Widać więc, że słuchacze podeszli do sprawy bardzo poważnie – mówi Arkadiusz Ekiert, prowadzący audycję Bardzo Ważny Projekt.

Finał konkursu, czyli wybór najlepszego biznesplanu, przewidziano wstępnie na czwartek 9 listopada, choć niewykluczone, że na przestudiowanie prac jury, w skład którego wchodzą eksperci i redaktorzy naczelni Trójki i GP, potrzebować będzie nieco więcej czasu.

– Będziemy premiować biznesplany, które prezentują przedsięwzięcie przełamujące utarte schematy patrzenia na działalność biznesową, a jednocześnie takie, które są przyjazne dla klientów – mówi Tomasz Tchorowski, odpowiedzialny za realizację konkursu ze strony Lukas Banku.

Przypomnijmy, że profesjonalny biznesplan powinien zawierać:
• streszczenie, czyli najważniejsze informacje dotyczące przedsięwzięcia, w tym propozycję dla inwestora, czyli kwotę poszukiwanego kapitału, przeznaczenie oraz podział udziałów w firmie,
• podstawowe dane o firmie, a więc lokalizację, formę prawną, strukturę udziałowców oraz dotychczasowej działalności,
• omówienie kwalifikacji zespołu zarządzającego, szczególnie tych przydatnych przy realizacji danego przedsięwzięcia.

Należy w nim zamieścić:
• opis oferowanych produktów i usług,
• prezentację ich zastosowania i korzyści dla konsumentów.
W biznesplanie nie może zabraknąć prezentacji rynku (obecnego i historycznego), na którym firma chce prowadzić działalność, a więc również konkurencji i pozycji firmy na jej tle.
Bardzo poważnie należy podejść też do opisu strategii marketingowej, czyli informacji o polityce cenowej, promocji, kanałach dystrybucji i organizacji, oraz prognozach sprzedaży.

Z kolei opis modelu biznesowego powinien zawierać informacje, w jaki sposób zorganizowana jest działalność operacyjna firmy. W harmonogramie działań należy przedstawić cele firmy i zakładane terminy ich realizacji.
Odrębny rozdział biznesplanu to plan finansowy, w którym powinna znaleźć się historia finansowa firmy, oraz projekcje finansowe związane z prezentowanym w biznesplanie przedsięwzięciem ujęte w bilansie, rachunku wyników i przepływach pieniężnych oraz kalkulacje syntetycznych wskaźników atrakcyjności biznesu.

– Nagrodą dla najlepszego biznesplanu jest 30 tys. zł z zastrzeżeniem, że pieniądze muszą być wydane na realizację przedstawionego w biznesplanie przedsięwzięcia – dodaje Arkadiusz Ekiert.
Maciej Bednarek


Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...