Sprawy spadkowe załatwimy u notariusza

Notariusze i referendarze sądowi uzyskają prawo do wydawania aktów stwierdzających dziedziczenie ustawowe i testamentowe, otwierania i ogłoszenia testamentu.
 
Zmiana prawa

Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt zmian w ustawie Prawo o notariacie ma umożliwić notariuszom zastępowanie sędziów w postępowaniu spadkowym. Warunkiem sporządzenia przez notariusza poświadczenia dziedziczenia będzie zgodny wniosek wszystkich uczestników postępowania: spadkobierców ustawowych i testamentowych. Jeżeli pomiędzy spadkobiercami będzie istniał jakikolwiek spór w tym zakresie, akt poświadczenia dziedziczenia nie zostanie wydany. Wówczas jedynym sposobem uzyskania potwierdzenia uprawnień spadkowych będzie postępowanie sądowe.

Wybór sposobu załatwienia danej sprawy spadkowej, czyli wystąpienia do sądu o stwierdzenie nabycia spadku lub zwrócenie się do notariusza o wydanie aktu poświadczenia dziedziczenia, będzie zależał od zainteresowanych.
– Poszerzenie kompetencji o sprawy spadkowe było naszym pomysłem i wypełnia postulaty środowiska. Poświadczenie dziedziczenia przez notariuszy to idea bliska notariatowi – mówi Lech Borzemski, członek Krajowej Rady Notarialnej. Jednak niektóre rozwiązania szczegółowe wymagają dopracowania. Wątpliwości budzi uzależnienie skuteczności takiego poświadczenia od umieszczenia informacji o tym fakcie w elektronicznym rejestrze, który miałaby stworzyć Krajowa Rada Notarialna. Po pierwsze, w identycznych sprawach orzeczenia sądu nie podlegają tego typu rejestracji, po drugie zaś, ustawa w ogóle nie wskazuje źródła finansowania tak kosztownej inwestycji – mówi Lech Borzemski.

Pomysł poszerzenia kompetencji notariuszy podoba się innemu członkowi KRN Leszkowi Zabielskiemu. Uważa on, że jego realizacja zbliży polski notariat do notariatów Unii Europejskiej, gdzie takie rozwiązania funkcjonują od lat.
– Wynika z czystego pragmatyzmu. W Polsce mamy ok. 600 tys. postępowań spadkowych rocznie, z czego ponad 95 procent to sprawy bezsporne. Zachodzi więc proste pytanie, po co ci ludzie muszą załatwiać te sprawy w sądach? – pyta notariusz.
Projekty ustaw trafią do uzgodnień międzyresortowych.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Tomasz Pietryga
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...