Dobroczynność nadal drogo kosztuje

Za przekazanie chleba najbiedniejszym fiskus nadal domaga się zapłaty podatku. Przedstawiciele przedsiębiorców i banki żywności apelują o zmianę przepisów. Obowiązujące przepisy podatkowe, zwłaszcza dotyczące VAT, zniechęcają przedsiębiorców do wspierania najuboższych - uważają przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej.


Jako przykład podają kłopoty Waldemara Gronowskiego, piekarza z Legnicy, który wspierał najuboższych, przekazując niesprzedane pieczywo za darmo m. in. jadłodajniom. Organy podatkowe przeprowadziły kontrolę, po której nakazały zapłatę kilkuset tysięcy złotych VAT.

Obecnie Waldemar Gronowski nie prowadzi działalności. I choć organy podatkowe częściowo zmniejszyły należność, to nie zmieniły, co do zasady, podejścia do sprawy opodatkowania darowanego chleba.
Waldemar Gronowski zamknął piekarnię. Jego zdaniem, toczące się postępowanie kontrolne w sprawie jego darowizn chleba i wizyty u sklepikarzy skutecznie ich wystraszyły. Zamówień było coraz mniej.

– Obecnie przedsiębiorcom bardziej opłaca się żywność utylizować, zniszczyć, bo nie muszą płacić VAT – wyjaśnia Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Andrzej Arendarski, prezes KIG, zapewnił, że izba ze swej strony wesprze nie tylko starania zmian w przepisach. Udzieli także pomocy Waldemarowi Gronowskiemu.

Dyskusja na temat podatkowych problemów związanych z podejmowaniem przez przedsiębiorców akcji charytatywnych zatytułowana Znieśmy karę za dobre serce, zorganizowała Krajowa Izba Gospodarcza.

KOMUNIKAT MINISTERSTWA FINANSÓW
Odnosząc się do głośnej sprawy kłopotów z fiskusem jednego z legnickich piekarzy, który twierdzi, że źródłem jego kłopotów było nieodpłatne przekazywanie pieczywa, Ministerstwo Finansów zauważa:
1. wedle naszych informacji problemy Pana W. Gronowskiego nie wynikają z faktu prowadzenia przez niego działalności charytatywnej;
2. opinia publiczna uzyska możliwość samodzielnej oceny działalności administracji skarbowej w tej sprawie niebawem, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej, ponieważ obecny stan prawny bezwzględnie zabrania udostępniania danych objętych tajemnicą skarbową;
3. niezależne instytucje szacują rozmiary szarej strefy w przemyśle piekarniczym na 30% i wskazują, że zwolnienia VAT mogą się przyczynić do zwiększenia skali obrotu nierejestrowanego.



Aleksandra Tarka
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...