Unijne pieniądze wciąż czekają na eksporterów

Polscy eksporterzy mogą ubiegać się jeszcze o dofinansowanie udziału w targach i wystawach zagranicznych organizowanych w 2007 i 2008 roku. W grudniu odbędzie się nabór do wsparcia inwestycji małych i średnich firm.

Dla tysiąca firm, które jeszcze w ubiegłym roku złożyły wnioski o dofinansowanie udziału w targach zagranicznych, ta próba zakończyła się porażką. Przedsiębiorcy, którzy z własnych środków pokryli koszty swojej promocji na rynkach zagranicznych, ponad rok czekali na refundację. Ostatnie ze złożonych w 2005 roku wniosków o płatność Ministerstwo Gospodarki zrealizowało w sierpniu tego roku. Według Grażyny Gęsickiej, ministra rozwoju regionalnego, właśnie te zaniedbania oraz to, że wniosek o dotację był nadmiernie skomplikowany, a sama dotacja niewielka, sprawiły, że Działanie 2.2.2 Wsparcie działań proeksportowych Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO WKP) nie cieszy się zainteresowaniem przedsiębiorców – do tej pory umowy podpisano zaledwie na 26 proc. dostępnych w latach 2004–2006 środków. Dlatego też zapadła decyzja o przyjmowaniu wniosków o wsparcie jeszcze w 2007 i 2008 roku.

Uproszczony wniosek

Na publikację czeka podpisana już przez ministra gospodarki nowelizacja rozporządzenia z 22 grudnia 2005 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w targach lub wystawach za granicą, którego załącznikiem jest uproszczony wniosek o dofinansowanie. Aplikacje można składać w Ministerstwie Gospodarki w trybie ciągłym.

Dotacje w PARP

Jak zapowiedział wczoraj Mirosław Marek, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, jeszcze w grudniu PARP ogłosi nabór wniosków o dofinansowanie nowych inwestycji dokonywanych przez małe i średnie firmy. Dotacje będą mogły uzyskać przedsięwzięcia polegające na utworzeniu lub rozbudowie przedsiębiorstwa oraz rozpoczęciu w nim działalności związanej z zasadniczymi zmianami w produkcji. O ile powstaną oszczędności, PARP także w grudniu ogłosi nabór wniosków o dotacje na doradztwo dla MSP (Działanie 2.1 SPO WKP).

Ekologia w ogonie

Przy okazji podsumowania dotychczasowego wykorzystania funduszy strukturalnych dla firm okazało się, że największe problemy są z wykorzystaniem środków na informatyzację administracji, współpracę badawczą i ochronę środowiska. Władze przyznającego dotacje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska deklarują, że do końca października podpiszą umowy z 59 przedsiębiorcami, którzy aplikowali w III rundzie. Dopiero wówczas posuną się negacjami z uczestnikami dwóch kolejnych. Ogólnie z 6,7 mld zł przeznaczonych na program wspierania przedsiębiorczości na konta firm i instytucji je wspomagających wpłynęło do tej pory 1,1 mld zł. (16,3 proc. alokacji). Według G. Gęsickiej, do grudnia można się spodziewać wzrostu tej kwoty, ponieważ wypłatami będą skutkować umowy zawarte 6-7 miesięcy temu – tyle potrzebują firmy na dokonanie pierwszych zakupów i przygotowanie wniosków o płatność.

Magdalena Wojtuch
Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...