Kontrakty przedsiębiorców przez internet

Przedsiębiorcy będą mogli zawierać kontrakty gospodarcze z kontrahentami spoza UE przez internet. Zdaniem ekspertów nowe rozwiązania przyczynią się do wzrostu kontaktów gospodarczych.


Komisja Narodów Zjednoczonych ds. Międzynarodowego Prawa Prywatnego (UNCITRAL) zakończyła pracę nad Konwencją o wykorzystaniu formy elektronicznej do zawierania kontraktów międzynarodowych. Prace nad dokumentem zostały zakończone i od 16 stycznia tego roku Konwencja została otwarta do podpisu. Ratyfikacja Konwencji powinna nastąpić przed 16 stycznia 2008 r.

Zastosowanie Konwencji dotyczyć będzie relacji handlowych krajowych przedsiębiorców z przedsiębiorcami państw nienależących do Unii Europejskiej, jak np. Ukraina i Rosja. Jej przedmiotem jest wykorzystanie dokumentu elektronicznego w stosunkach prawnych związanych z zawieraniem i wykonaniem umów. Konwencja stanowi między innymi, że jeżeli dla ważności czynności prawnej wymagana jest forma pisemna, to czynność taka może być zawarta także drogą elektroniczną. Dodatkowo, jeśli zgodnie z prawem strona powinna poświadczyć kontrakt podpisem, to komunikacja elektroniczna wymóg ten spełnia, jeśli identyfikacja strony i jej intencje są czytelne.
Konwencja miałaby zastosowanie do około 50 tys. polskich przedsiębiorców. Według danych właśnie tylu inwestorów nawiązało w 2005 roku kontakty handlowe z firmami spoza Unii Europejskiej.

– Taki dokument jest bardzo potrzebny przedsiębiorcom polskim. Naszym zdaniem wejście tej Konwencji w życie wpłynęłoby na wzrost kontaktów gospodarczych między polskimi przedsiębiorcami a przedsiębiorcami z państw spoza Wspólnoty, jak np. Ukraina. Dziś około 30 proc. przedsiębiorców dokonuje zakupów lub transakcji handlowych przez internet – mówi Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich. Dodaje on, że korzystanie z elektronicznych form kontaktów jest tanie i szybsze, gdyż nie trzeba wyjeżdżać często daleko poza granice naszego kraju, aby podpisać umowę, więc może sprawić, że także mali i średni przedsiębiorcy jeszcze bardziej zainteresują się ekspansją gospodarczą na nowe rynki. – Według danych GUS, aż 80 proc. przedsiębiorców korzysta z internetu – wskazuje Ambrozik.

Potrzebę przystąpienia naszego kraju do Konwencji oraz jej pozytywny wpływ na przedsiębiorczość dostrzega także m.in. Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polska Izba Handlu Zagranicznego Certyfikacja.
Mimo że Polska jako strona uczestniczyła w pracach nad Konwencją, administracja rządowa czeka jeszcze z jej ratyfikacją.

– Ze względu na możliwość przystąpienia przez Wspólnotę do Konwencji w charakterze strony, w chwili obecnej byłoby przedwczesne podejmowanie przez Polskę działań związanych z przystąpieniem – informuje Ministerstwo Gospodarki. Uruchomienie procedur związanych z uzyskaniem zgody na podpisanie Konwencji będzie celowe dopiero z chwilą uzyskania pewności, że Wspólnota nie podpisze tej umowy i udzieli państwom członkowskim upoważnień.

Eksperci podkreślają, że jeżeli Polska zdecyduje się na ratyfikację Konwencji, to będzie ona obowiązywała w naszym porządku prawnym z pierwszeństwem przed krajowymi aktami prawnymi.

30 proc.
odsetek przedsiębiorców dokonujących zakupów lub transakcji przez internet

50 tys.
liczba przedsiębiorców objętych konwencją o wykorzystaniu internetu w kontraktach handlowych
 
 

Arkadiusz Jaraszek
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...