Coraz więcej etatów

W ciągu zaledwie roku firmy stworzyły ponad 0,5 mln miejsc pracy, a liczba bezrobotnych spadła z ponad 3 mln do 2,36 mln osób. Największy przyrost zatrudnienia nastąpił w sektorze usług.



Główny Urząd Statystyczny ogłosił właśnie wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za II kwartał tego roku. To podstawowe źródło informacji o rynku pracy.

Jak pracujemy

W Polsce pracuje 14,46 mln osób, w tym 8 mln mężczyzn i 6,46 mln kobiet. Prawie 10,9 mln osób jest pracownikami najemnymi, a 2,9 mln to pracodawcy i pracujący na własny rachunek. Pozostali (0,67 mln) to pomagający członkowie rodzin.

Nadal rośnie liczba osób zatrudnionych na czasowe kontrakty. Na czas określony pracuje 2,96 mln osób, czyli niemal co trzeci pracownik.

W ciągu dwóch lat przybyło 777 tys. miejsc pracy, a ponad 0,5 mln z nich powstało w ostatnim roku. Jeszcze dwa lata temu było 13,7 mln pracujących, rok temu 13,95 mln. Tak dynamiczne tempo przybywania etatów przypomina okres dobrej koniunktury z lat 1995-1997. Także w tym okresie – PKB rósł wtedy o ponad 6 proc. rocznie – powstawało w ciągu roku od 200 tys. do ponad 400 tys. miejsc pracy.

Eksperci podkreślają, że na poprawę sytuacji na rynku pracy ma wpływ nie tylko emigracja zarobkowa, ale także rosnąca liczba miejsc pracy w Polsce.

Co ważne, miejsca te powstają głównie w usługach, tj. najbardziej cennym sektorze dla gospodarki świadczącym o jej nowoczesności. Dwa lata temu pracowało w nim 7,3 mln osób, w tym roku 7,8 mln. Rośnie też liczba pracujących w przemyśle. Obecnie zatrudnienie w nim znajduje 4,3 mln osób (2 lata temu niecałe 4 mln). O korzystnych zmianach na polskim rynku pracy świadczy też malejąca liczba osób pracujących w rolnictwie. Obecnie jest ich 2,3 mln osób. O ponad 100 tys. mniej niż 2 lata temu.

Nowe miejsca pracy tworzą głównie firmy prywatne. Z 770 tys. nowych etatów powstałych w ciągu dwóch lat 720 tys. stworzyły właśnie one. Z danych GUS wynika też, że Polacy pracują krócej niż 2 lata temu. Obecnie spędzają w pracy 40,8 godzin tygodniowo. Jeszcze rok temu 41,7 godzin.

Ilu bezrobotnych

Według danych BAEL w II kwartale tego roku było 2,36 mln bezrobotnych. Jeszcze dwa lata temu 3,2 mln, a rok temu 3,07 mln. W ciągu roku ubyło więc ponad 700 tys. takich osób. Dzięki temu wskaźnik bezrobocia obniżył się do poziomu 14,1 proc. Rok temu wynosił 18,1 proc.

Malejące bezrobocie nie jest wyłącznie efektem powstawania nowych etatów. W dalszym ciągu przybywa osób biernych zawodowo, czyli takich, które nie są zainteresowane pracą (nie klasyfikuje się ich jako osoby bezrobotne). Ich liczba sięga już 14,54 mln i dalej przekracza liczbę pracujących. Do tej kategorii zalicza się m.in. osoby uczące się lub takie, które nie pracują ze względu na obowiązki rodzinne. Są tam też także takie, które otrzymują różnego rodzaju świadczenia społeczne (emerytury, renty).

Niepokojące jest, że wciąż przybywa osób biernych w wieku przedemerytalnym, które mogą jeszcze pracować . W ciągu ostatniego roku ich liczba zwiększyła się o kolejne 200 tys. i wynosi już ponad 3,6 mln. To m.in. efekt łatwych możliwości uzyskiwania (zwłaszcza w przeszłości) różnego rodzaju świadczeń (wcześniejsze emerytury, renty, zasiłki przedemerytalne).

Szukają, nie zwalniają

Rośnie też zapotrzebowanie na pracowników. Jeszcze rok temu firmy zgłosiły do urzędów pracy w okresie II kwartału 221 tys. ofert pracy. W tym roku 326 tys., czyli o 35,8 proc. więcej.

W dynamicznym tempie maleje też liczba firm deklarujących przeprowadzenie zwolnień grupowych. Dwa lata temu taki zamiar zgłaszało 569 zakładów, rok temu 378, a w tym roku zaledwie 155. O połowę zmalała też liczba osób, które mają w ramach tych zwolnień stracić pracę. Dwa lata temu było ich 24 tys., w tym – 12 tys. 

CO TO JEST BAEL

Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności – podstawowe, publikowane co kwartał przez GUS, źródło informacji o sytuacji na rynku pracy. Wyniki tego badania to efekt przeprowadzonych badań ankietowych (badane są osoby w wieku 15 lat i więcej), które są uogólniane dla wszystkich Polaków. Metodologia BAEL oparta jest na definicjach zalecanych przez Międzynarodową Organizację Pracy i Eurostat.


 Bartosz Marczuk

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...