Nowelizacji prawa energetycznego. Zmiany od nowego roku

Korzystne m.in. w zakresie rozliczeń dla odbiorców zmiany w prawie energetycznym zawiera projekt nowelizacji tej ustawy przygotowany w Ministerstwie Gospodarki.


Zapisy dotyczące m.in. spraw związanych ze zmianą sprzedawcy prądu są dodatkiem do podstawowego celu noweli – dostosowania polskich przepisów do unijnej dyrektywy w zakresie kogeneracji, czyli wytwarzania ciepła i prądu w elektrociepłowniach. Zgodnie z harmonogramem UE te zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2007 roku, tak więc również paragrafy ułatwiające odbiorcom korzystanie z dobrodziejstw wolnego rynku energii zaczną obowiązywać w nowym roku.

Nowe definicje

W projekcie nowelizacji dodano m.in. definicje nowych pojęć, np. określono co to jest standardowy profil zużycia (zbiór danych o przeciętnym zużyciu energii elektrycznej w poszczególnych godzinach doby przez grupę odbiorców końcowych nieposiadających urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych umożliwiających rejestrację tych danych bądź też takich, którzy mają zbliżoną charakterystykę poboru energii elektrycznej). Profile mają znaleźć zastosowanie w przypadku zmiany sprzedawcy prądu przez odbiorców o mocy umownej nie większej niż 40 kW (czyli gospodarstwa domowe oraz małe firmy i przedsiębiorstwa) do tzw. bilansowania handlowego. Opracowanie profili będzie zadaniem operatora systemu dystrybucyjnego, czyli tej części zakładu energetycznego, która zajmuje się dostawami prądu. Nowelizacja zawiera też definicje innych niezbędnych pojęć, jak np. bilansowania handlowego.

Treść umów

W projekcie zawarte są również zapisy precyzujące treść umów sprzedaży energii. Chodzi m.in. o to, by zawierały sposób określania niezbilansowania energii elektrycznej (w sytuacji gdy faktyczne zużycie jest inne niż prognoza) oraz jego rozliczania odpowiednio według tzw. grafików indywidualnych oraz rzeczywistego poboru energii elektrycznej bądź też standardowego profilu zużycia oraz rzeczywiście pobranej energii elektrycznej.
Z kolei umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej powinny zawierać także sposób przekazywania danych pomiarowych energii elektrycznej pobranych przez odbiorców. Dla zapewnienia ciągłości rozliczeń ważne jest również pozwolenie na zawieranie przez operatora systemu dystrybucyjnego w imieniu odbiorcy, którego wybrany przez niego sprzedawca zaprzestał dostaw energii elektrycznej, umowy sprzedaży ze sprzedawcą awaryjnym.

Z punktu widzenia odbiorcy energii zainteresowanego zmianą sprzedawcy prądu ważny jest zapis określający obowiązki operatora systemu dystrybucyjnego. Uwzględniono w nim m.in. budowę i eksploatację infrastruktury technicznej i informatycznej służącej pozyskiwaniu danych pomiarowych, zapewniającej efektywną współpracę z innymi operatorami i przedsiębiorstwami energetycznymi, opracowywanie i udostępnianie odbiorcom ich standardowych profili zużycia energii elektrycznej oraz wdrażanie procedury zmiany sprzedawcy zatwierdzonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE).

Sprzedaż i dystrybucja

Bardzo istotny jest też problem rozdzielenia umów sprzedaży i dystrybucji energii. Obecnie niemal wszyscy odbiorcy mają tylko jeden taki dokument obejmujący oba zagadnienia. W przypadku chęci zmiany sprzedawcy na uporządkowanie umów można czekać nawet 18 miesięcy – tak długi termin wypowiedzenia wynika z zapisów stosowanych w czasach, gdy o konkurencji w energetyce nikt nie myślał. Zgodnie w nowelizacją zakłady energetyczne mają czas na dostosowanie umów sprzedaży i umów o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej do 30 czerwca 2007 roku, czyli muszą zdążyć przed pełną liberalizacją rynku. Gdy nowelizacja wejdzie życie (najprawdopodobniej 1 stycznia przyszłego roku) w przypadku pisemnego zgłoszenia zamiaru zmiany sprzedawcy energii elektrycznej przez odbiorcę, dostosowanie umów do wymagań rynku nie będzie mogło trwać dłużej niż 14 dni od dnia otrzymania zgłoszenia odbiorcy.

Projekt ustawy o nowelizacji prawa energetycznego został już zaakceptowany przez Komitet Europejski Rady Ministrów. Obecnie trwają prace w Rządowym Centrum Legislacyjnym. Do Sejmu ma trafić już niedługo. Na początku września pojawiły się jednak niepokojące dla odbiorców energii pogłoski, że resort gospodarki chce się wycofać z wcześniej zaproponowanych zmian i przesłać do parlamentu projekt pozbawiony zapisów dotyczących konkurencji w elektroenergetyce. Lech Małecki, p.o. dyrektora Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki, uspokaja, że nic takiego nie będzie miało miejsca. Odbiorcy energii mogą więc być spokojni, że po nowelizacji prawa energetycznego będzie więcej konkurencji na rynku prądu.


Krzysztof Golachowski
Moja firma
Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...