Nowelizacja ustawy o rzemiośle

Zakłady rzemieślnicze będą mogły zatrudniać do 50 osób, działalność rzemieślniczą prowadzić mogłyby również spółki cywilne osób cywilnych - takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rzemiośle.
 

Wczoraj w Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy nowelizującej ustawę o rzemiośle, który wnieśli do Sejmu posłowie PiS. Rzemieślnikiem byłaby osoba prowadząca działalność gospodarczą i wykonująca zawód ujęty na liście zawodów rzemieślniczych, która dobrowolnie należy do cechu lub do izby rzemieślniczej – stanowi poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o rzemiośle, którego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w Sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości. Taką listę ustalałby minister pracy po zasięgnięciu opinii Związku Rzemiosła Polskiego.


Poseł Michał Wójcik (PiS) twierdzi, że z tą zaproponowaną w projekcie dobrowolną przynależnością nie pozostaje w sprzeczności nałożenie na niektórych rzemieślników obowiązku przystąpienia do cechu lub izby. Taki obowiązek ciąży obecnie na mistrzach szkolących uczniów, a w przyszłości mieliby go również na rzemieślnicy, którzy kierowaliby robotami budowlanymi, z wyjątkiem robót budowlanych przy obiektach zabytkowych – dodaje poseł.


Natomiast rzemiosłem – według zaproponowanej przez posłów nowej definicji – byłoby zawodowe wykonywanie działalności przez osobę fizyczną, która świadczyłaby własną pracę, występowałaby we własnym imieniu, działała na swój rachunek i zatrudniała do 50 pracowników. Projekt dopuszcza, że również wspólnicy spółki cywilnej osób fizycznych mogliby wykonywać działalność rzemieślniczą, pod warunkiem że odbywałoby się to z udziałem kwalifikowanej pracy własnej, w imieniu własnym wspólników i na ich rachunek, a także przy zatrudnieniu do 50 pracowników.


Twórcy projektu postanowili do nowelizowanej ustawy wprowadzić katalog działalności, które nie byłyby zaliczane do rzemiosła. Byłaby to działalność handlowa, transportowa, usługi hotelarskie, lecznicze bądź świadczone w ramach wykonywania wolnych zawodów, a także wytwórcza i usługowa artystów plastyków i fotografików.


Zaproponowano też uregulowanie w ustawie o rzemiośle praw i obowiązków rzemieślników, którzy mają uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie, czyli takim, w jaki zostały im powierzone. Nie mogliby oni jedynie prowadzić robót w obiektach zabytkowych. Musieliby się jednak wpisać na listę w izbie rzemieślniczej i ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej.

– Obecnie rzemieślnicy, którzy mają dyplom mistrza w jednym z zawodów budowlanych i uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi w powierzonym zakresie - przypomina poseł Wójcik – nie muszą zrzeszać się w izbie budowlanej. Wprowadzenie zaś obowiązku zrzeszania się w izbie umożliwi organizacji rzemiosła sprawowanie nadzoru nad tą grupą.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...