Raport na temat upadłości przedsiębiorstw w Polsce

W I półroczu 2006 r. zanotowano 307 przypadków niewypłacalności firm. Jest to o 24% mniej niż w analogicznym okresie 2005 r. Firma Coface Poland przygotowała informację na temat przypadków niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce w I półroczu 2006 r.
Prezentowane dane pokazują liczbę postanowień o ogłoszeniu upadłości lub otwarciu postępowania układowego.
 
Komentarz
Według komentarza Katarzyny Kompowskiej (prezesa Coface Poland) tendencja spadkowa jest zauważalna już od trzech lat. Jednak nie należy tego tłumaczyć tylko wzrostem gospodarczym, choć ten ma decydujące znaczenie. Można się zastanawiać, dlaczego w Polsce notujemy tak mało upadłości (793 w 2005 r.) w stosunku do liczby aktywnych na rynku podmiotów gospodarczych (według danych GUS było ich na koniec 2005 r. ok. 3,3 mln).
 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Liczba faktycznych bankrutów jest jednak znacznie wyższa niż liczba ogłoszonych upadłości. Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości na koniec 2005 r. zwrócono 2740 wniosków (braki formalne, umorzenia), natomiast 955 oddalono (głównie z powodu braku majątku). Szczególnie ta liczba 955 wniosków wskazuje, iż faktyczna liczba bankrutów rozmija się z ogłoszonymi upadłościami.
Można także zaryzykować tezę, iż aby w Polsce zbankrutować należy mieć jeszcze jakiś majątek, choćby na pokrycie kosztów postępowania. Od 2 marca 2006 r. wzrosła opłata za złożenie wniosku (do 1000 zł) i obserwujemy coraz mniej składanych wniosków. W przypadku gdy firma nie ma już żadnego majątku, nie ogłasza się upadłości. Stosuje się wówczas odpowiednie przepisy Kodeksu spółek handlowych oraz Kodeksu postępowania cywilnego.
Należy także zwrócić uwagę na strukturę zarejestrowanych w Polsce przedsiębiorstw według ich form prawnych. Dane dotyczą wprawdzie ogólnej liczby zarejestrowanych firm (nie tylko tych aktywnych), jednak nietrudno zauważyć, iż największy procent stanowią małe przedsiębiorstwa mające niewielki majątek. Według GUS wśród prawie 3,5 mln firm zarejestrowanych (3,3 mln aktywnych) około 3 mln to przedsiębiorcy, a tylko ok. 500 tys. to tzw. osoby prawne czyli spółki kapitałowe.
Upadłości w podziale na branże
Najwięcej upadłości w Polsce w I półroczu 2006 r. zarejestrowano w handlu hurtowym – 66. Stanowi to 21,5% wszystkich przypadków niewypłacalności. Branża ta od szeregu lat niezmiennie pozostaje najbardziej ryzykownym sektorem pod względem wypłacalności, a spadek liczby upadłości wobec ubiegłego roku jest zbliżony do średniego i wynosi 26%.
Na drugim miejscu znalazło się budownictwo, z 42 bankructwami. Firmy tej branży w dalszym ciągu notują poprawę koniunktury i możemy zaobserwować wyraźną poprawę. O ile w I półroczu 2005 r. upadło aż 68 firm, to w analogicznym okresie 2005 r. tylko 42 (a więc spadek wynosi aż 38% i jest znacznie wyższy od średniej).
Na trzeciej pozycji znalazł się handel detaliczny z 21 upadłościami (spadek o 13%).
Należy zwrócić uwagę, że tylko jedna branża zanotowała wzrost liczby upadłości – transport lądowy – o 85% wobec ubiegłego roku (przy nieznacznej jednak liczbie upadłości).
 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zdecydowanie najwięcej upadłości w Polsce – jak co roku – miało miejsce w województwie mazowieckim (59). Niepokojącą tendencję wzrostową, odwrotną niż w poprzednich okresach, możemy zaobserwować w województwie śląskim. Liczbą postanowień zrównało się ono prawie z Mazowszem, notując aż 47% wzrost.
Wzrost nastąpił także w województwach: łódzkim, zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim. W województwach świętokrzyskim i opolskim sądy w ciągu pierwszych 6 miesięcy postanowiły o upadłościach tylko jednej firmy w każdym z regionów.
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...