Wspomagane zatrudnienie niepełnosprawnych

Rząd zapowiada wprowadzenie na szerszą skalę modelu wspomaganego zatrudnienia niepełnosprawnych. Samorządy już szkolą i zatrudniają pracowników, którzy w miejscu pracy będą pomagać takim osobom.

W Polsce brakuje rozwiązań, które wypełniłyby deklaracje o niedyskryminowaniu osób niepełnosprawnych. W kwestii równouprawnienia w zatrudnieniu rolę taką mogłoby odgrywać zatrudnienie wspomagane – tłumaczył Mirosław Mielniczuk, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych w trakcie spotkania z parlamentarzystami i organizacjami zrzeszającymi niepełnosprawnych.

Zatrudnienie wspomagane zapewnia właściwą rehabilitację zawodową oraz społeczną.

Osoby niepełnosprawne pracują bowiem na otwartym rynku pracy wraz z pełnosprawnymi i otrzymują pomoc przy czynnościach, których wykonywanie uniemożliwia im ich niesprawność. Zdanie to potwierdzają opinie przedstawicieli organizacji zrzeszających takie osoby. Wielokrotnie proponowali oni wprowadzenie tej formy zatrudnienia w trakcie rozpoczętej w styczniu 2006 roku debaty nad stworzeniem kompleksowego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych. Jej wyniki zostaną uwzględnione w przepisach nowej ustawy o rehabilitacji, która ma obowiązywać od 2008 roku.

Samorządy już zatrudniają

Samorządy lokalne już wcielają w życie deklaracje rządu. Programy szkoleń i zatrudnienia asystentów funkcjonują m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni i Szczecinie. Program „Asystent osoby niepełnosprawnej” uruchomił ostatnio także stołeczny Ratusz.

– Zadaniem projektu jest wsparcie takich osób w aktywnym uczestnictwie w życiu społecznym. Nie wyręczać ich w codziennych czynnościach, ale towarzyszyć i wspomagać – tłumaczy koordynator prezydenta m.st. Warszawy Marek Trosiński.

Warunkiem korzystania z pomocy przeszkolonej osoby jest posiadanie grupy inwalidzkiej (I, II), orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, niezdolności do pracy lub niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.

• Więcej w Praktycznej encyklopedii prawa na CD. Drugą z pięciu płyt możesz kupić dziś w salonach prasowych.

– Niepełnosprawny może telefonicznie lub osobiście zgłosić, że potrzebuje pomocy asystenta. Pracują oni przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 8 do 22 – wyjaśnił Zbigniew Ogonowski, dyrektor Centrum Usług Socjalnych i Szkolenia Kadr Pomocy Społecznej Ośrodek Nowolipie.

Pomoc asystenta jest odpłatna. Za pierwsze 3,5 godz. trzeba zapłacić 4 zł, za każdą następną godzinę trzeba dopłacić złotówkę. Program ma objąć wszystkich niepełnosprawnych. Jeśli udokumentują oni trudną sytuację materialną, mogą zostać zwolnieni z opłat.

Mniej chronionej pracy

Praca niepełnosprawnych z asystentem umożliwi wzrost ich zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Obecnie pracuje na nim zaledwie co czterdziesty niepełnosprawny. Wzrost taki oznaczałby także spadek liczby zatrudnionych w zakładach pracy chronionej, które nie zapewniają tak skutecznej integracji społecznej jak praca na otwartym rynku. W krajach zachodnioeuropejskich w ZPChr zatrudnionych jest tylko 3 – 5 proc. niepełnosprawnych pracowników, w Polsce blisko 40 proc.

Łukasz Guza

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...