Unijna pomoc napędza popyt na gwarancje ubezpieczeniowe

Rośnie popyt na gwarancje ubezpieczeniowe wśród przedsiębiorców. Dzięki gwarancji jej beneficjent ma pewność, że nie poniesie strat wynikających z nierzetelności kontrahenta. Natomiast towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo żądać od niego zwrotu pieniędzy.
Według danych Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych w 2005 roku przedsiębiorcy wydali na nie 136,1 mln zł. Rok wcześniej było to 120,6 mln zł, co oznacza wzrost o 13 proc., podczas gdy w tym samym czasie cały rynek ubezpieczeń majątkowych wzrósł o nieco ponad 5 proc.
– Prognozujemy, że dynamika składki w tym roku będzie znacząco większa – mówi Elwira Ostrowska-Graczyk, dyrektor Biura Obsługi Ubezpieczeń Finansowych w PZU.
Fundusze strukturalne
Gwarancje cieszą się coraz większym zainteresowaniem, głównie ze względu na wzrost liczby i wartości inwestycji w Polsce.
– Szacuję, że minimum 50 proc. udzielanych gwarancji związanych jest z funduszami Unii Europejskiej – dodaje Elwira Ostrowska-Graczyk.
W ramach gwarancji kontraktowych wydawane są gwarancje na rzecz Agencji Rynku Rolnego oraz gwarancje, które zabezpieczają inwestycje współfinansowane z funduszy wspólnotowych, np. z Funduszu Spójności oraz funduszy strukturalnych.
Zapotrzebowanie jest duże, więc towarzystwa starają się wystawić ich możliwie najwięcej. Na przykład PZU deklaruje, że od złożenia wniosku wraz z kompletem dokumentów udzielenie gwarancji zajmuje do 5 dni.
– Zmieniliśmy wzory naszych gwarancji, dzięki czemu stały się one bardziej przystępne, a to uatrakcyjniło naszą ofertę – mówi Elwira Ostrowska-Graczyk.
Gwarancje przetargowe
Obecnie koniunkturę na gwarancję napędza boom w budownictwie. Na wykonanie wielu prac budowlanych (np. tam gdzie inwestorem są samorządy) organizowane są przetargi, dlatego też potrzebne są gwarancje przetargowe. Przed przystąpieniem do przetargu należy wpłacić wadium, czyli kwotę stanowiącą zabezpieczenie, że wybrana firma nie zrezygnuje z wykonania prac. Przedstawiając gwarancję, przedsiębiorca nie musi angażować swoich środków finansowych. To istotne o tyle, że równocześnie startuje się zwykle w kilku przetargach i za każdym razem trzeba by wpłacać nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Dla inwestorów gwarancja oznacza pewność, że w przypadku ewentualnej rezygnacji z wykonania inwestycji dostaną kwotę wadium. Przy czym przedsiębiorca musi mieć świadomość, że ubezpieczyciel będzie domagał się zwrotu wypłaconych pieniędzy. To dlatego obowiązkowym zabezpieczeniem dla towarzystwa jest weksel własny in blanco, którego posiadanie znakomicie ułatwia dochodzenie roszczeń.
Żeby spać spokojniej
Gdy przetarg już zostanie wygrany, przydają się gwarancje związane z jego realizacją. Należą do nich gwarancje należytego wykonania kontraktu, właściwego usunięcia wad i usterek oraz zwrotu zaliczki. Również one zabezpieczają inwestora przed problemami związanymi z nierzetelnością kontrahenta. Dla przedsiębiorcy ich wykupienie oznacza nie tylko brak konieczności angażowania własnego kapitału, ale też większe przychody po wykonaniu zlecenie, gdyż nikt nie zatrzymuje mu części wynagrodzenia tytułem pokrycia ewentualnych napraw gwarancyjnych.
To standard w branży budowlanej, gdzie dopiero po kilku latach może okazać się, że wykonawca np. źle zbudował dom. Teoretycznie inwestor może wtedy dochodzić swoich roszczeń na drodze cywilnej. W praktyce może być to jednak trudne. Według danych firmy Euler Hermes, około 14 proc. wszystkich upadłości w Polsce dotyczy branży budowlanej. Co prawda w I połowie 2006 roku upadły 43 firmy budowlane, a rok wcześniej było ich 81, to jednak ryzyko, że nie będzie od kogo domagać się pokrycia kosztów istnieje.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Uwaga na niegwarantowanych
Dlatego też przydaje się właśnie gwarancja, bo ubezpieczyciel pokryje koszty ewentualnego remontu, źle postawionego domu do wysokości kwoty przewidzianej w gwarancji. W takim wypadku ubezpieczyciel nie ma od kogo ściągnąć wypłaconych pieniędzy. Bierze takie ryzyko pod uwagę i dlatego przed wystawieniem gwarancji sprawdza kondycję przedsiębiorcy i dostają ją tylko firmy rzetelne. Dla inwestora ewentualny problem z uzyskaniem gwarancji przez wykonawcę, to pierwszy sygnał, że może on mieć kłopoty finansowe. Nic więc dziwnego, że popyt na gwarancje rośnie również ze strony małych i średnich firm.

DOKUMENTY POTRZEBNE DO UZYSKANIA GWARANCJI
• wniosek o wystawienie gwarancji
• sprawozdanie finansowe
• dokumenty rejestrowe firmy
referencje z poprzednich kontraktów
• weksel własny in blanco gwarantujący spłatę zobowiązań

PRAWO DO REGRESU
Uwaga! Wystawiający gwarancję ubezpieczyciel ma prawo żądać zwroty wypłaconych beneficjantowi gwarancji kwot od przedsiębiorcy. Oznacza to, że nierzetelna firma i tak będzie musiała uregulować zobowiązanie będące przedmiotem gwarancji.

Bianka Jaworska
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...