Polska oceniona na A3

W opracowywanym systematycznie ratingu Coface, określającym stopień wypłacalności poszczególnych krajów - Polska utrzymała poziom A3. Z grona państw przyjętych wraz z nami do Unii Europejskiej wyprzedzają nas jednak nadal Estonia, Czechy i Słowenia.

Coface co kwartał dokonuje oceny wypłacalności 152 krajów. Opracowywany rating mierzy ryzyko niewywiązywania się ze swoich zobowiązań przez firmy w danym kraju. Wskazuje on również, w jakim stopniu lokalne warunki polityczne i gospodarcze wpływają na stopień wiarygodności tych przedsiębiorstw. Ostatnie notowanie dotyczące stanu po pierwszym półroczu 2006 roku przyniosło utrzymanie wiarygodności polskich firm, o czym świadczy przyznany poziom A3 w siedmioszczeblowej skali.

Trochę dobrze, trochę źle

Od czasu wejścia do UE Polska awansowała w ratingu Coface o dwa poziomy. Oznacza to poprawę stanu wypłacalności przedsiębiorstw i realizowania przez nie na czas zobowiązań krótkoterminowych. To dobra prognoza na przyszłość. Poprawia się kondycja polskich firm oraz ich dyscyplina płatnicza. Spada liczba upadłości.
– Rodzime przedsiębiorstwa dobrze wykorzystują możliwości dające przynależność do struktur unijnych. Polska znacznie poprawiła bilans płatniczy. Obserwuje się ponowny (po kilkuletniej stagnacji) wzrost zainteresowania zagranicznych firm inwestowaniem w naszym kraju. Wciąż jednak Polska boryka się z wieloma problemami, m.in. z deficytem finansów publicznych i wysokim bezrobociem – twierdzi Katarzyna Kompowska, prezes Coface Poland.

Kryteria od A do D

Eksperci Coface zwracają uwagę na niewielkie pogorszenie wskaźnika ryzyka dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej, do czego przyczynił się spadek pozycji Węgier. W tym regionie ocena ryzyka Polski jest taka sama jak Litwy, Słowacji i Łotwy, natomiast nadal wyprzedza nas Estonia, Słowenia i Czechy.
Tym samym indeks wypłacalności dowodzi, że choć aktualny wskaźnik wzrostu produktu krajowego brutto jest w Polsce relatywnie wysoki, to jednak niektóre z krajów naszego regionu rozwijają się w szybszym tempie. Zwraca też uwagę, iż poziom A3 utrzymuje się w Polsce bez zmian od ponad roku.
Ma na to wpływ nie tylko rozwój gospodarczy, lecz również zmiany w finansowym i politycznym otoczeniu firm danego kraju, co wpływa na ich zdolność do terminowej spłaty zobowiązań.Coface stale monitoruje serie wskaźników, ocenianych indywidualnie, dla najważniejszych krajów świata. Dotyczą one oceny czynników, które mogłyby zagrozić płatnościom lub realizacji bieżących kontraktów gospodarczych przedsiębiorstw z danego kraju. Na podstawie tych analiz każdemu krajowi zostaje przypisany rating. Istnieje siedem różnych ocen ratingowych – od A1 do A4 dla ryzyka szczebla inwestycyjnego oraz B, C i D dla ryzyka poniżej szczebla inwestycyjnego.

A3 gorzej niż oczekiwany

A1 oznacza stabilną sytuację ekonomiczną i polityczną w kraju i niewielkie ryzyko niewypłacalności. A2 – pogorszoną sytuację ekonomiczno-polityczną przy nadal niewielkim ryzyku niewypłacalności. A3 – pogorszoną sytuację ekonomiczną wpływającą na możliwość opóźnień w płatnościach, ale nadal przy niewielkim ryzyku niewypłacalności. A4 oznacza ryzyko niewypłacalności wyższe, ale wciąż na poziomie akceptowalnym.
Natomiast ocena B oznacza niestabilną sytuację kraju, złe zachowania płatnicze i wyższe ryzyko niewypłacalności. C – złą sytuację ekonomiczną i polityczną kraju oraz wysokie ryzyko niewypłacalności, zaś D – bardzo złą sytuację ekonomiczną oraz bardzo wysokie ryzyko niewypłacalności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marek Matusiak
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...