Kredyt obrotowy - szansa tylko dla wybranych

Polaków ogarnął szał zapożyczania się, jednak rodzime firmy oszczędzają i stronią od zaciągania kredytów. Kredyt obrotowy służy do finansowania bieżących potrzeb firmy, związanych przede wszystkim z produkcją, sprzedażą i rozliczeniami.

To najszybszy sposób na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa. Jego głównym przeznaczeniem są konkretne zakupy. Z tego też powodu udzielany jest na krótki termin – najczęściej na okres 1-2 lat.
Banki skrupulatnie sprawdzają, czy kredyt służy rozwojowi produkcji, a nie jest przejadany. Procedura jego uzyskania jest coraz prostsza i przedsiębiorcy nie muszą przestawiać stosu dokumentów. Coraz częściej banki idą im na rękę i poza podstawowymi dokumentami rejestrowymi kredytu mogą udzielić na podstawie dotychczasowej historii obrotów na rachunku, nawet jeśli jest prowadzony w obcym banku. Wadą tych rozwiązań jest wymóg minimalnego okresu prowadzenia działalności. Standardem jest 12 miesięcy, chociaż zdarzają się banki, które pożyczą tylko firmom działającym od 2–3 lat.
Statystyka wygrywa z chęcią zysków. Wiele małych firm upada w pierwszych dwóch latach działalności. Banki stronią od ryzyka, chociaż przedstawiciele niektórych z nich stwierdzają, że w uzasadnionych przypadkach kredyt dostanie również nowa firma.

Nie wiesz, ile zapłacisz

Charakterystyczną cechą kredytów obrotowych dla MSP jest praktycznie kompletny brak możliwości porównania jego kosztu w poszczególnych bankach. Banki ograniczają się bowiem do podawania minimalnej marży. Rzeczywiste oprocentowanie uzależnione jest od wielu czynników. Kłopot w tym, że część banków pobiera opłatę za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Oznacza to, że firma może ponieść koszty, nawet kiedy kredytu nie dostanie.
Jak twierdzą przedstawiciele banków, okres oczekiwania na decyzję skrócił się do kilku dni. Poszerzyła się również paleta akceptowalnego zabezpieczenia. Może to być na przykład blokada środków na rachunkach bankowych, gwarancja banku oraz innych podmiotów, poręczenie według prawa cywilnego lub wekslowego, hipoteka, zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie, weksel in blanco, ubezpieczenie kredytu, przelew wierzytelności na zabezpieczenie lub cesja wierzytelności z tytułu ubezpieczenia, zastaw według prawa cywilnego, pełnomocnictwo do dysponowania rachunkami, oświadczenie patronackie czy w końcu kaucja.

Pod hipotekę

Dużym powodzeniem cieszy się zabezpieczenie na hipotece nieruchomości. Umożliwia zaciągnięcie nisko oprocentowanego kredytu na wysokie kwoty. Dzięki akceptowaniu nowych zabezpieczeń i większemu doświadczeniu w kredytowaniu małych firm, banki nie potrzebują też już szczegółowych biznesplanów czy wyliczeń finansowych.

Kredyt tylko dla najlepszych

Trzeba pamiętać o dużym ryzyku, jakie bank podejmuje. Dlaczego firmom nie udaje się zaciągnąć kredytu obrotowego? Wśród głównych przewinień wymienia się przede wszystkim brak rzeczywistego zapotrzebowania na środki obrotowe. Klienci często sięgają po łatwiej dostępny kredyt obrotowy, planując sfinansowanie nim wydatków inwestycyjnych. Kolejnymi przyczynami są nierealne lub nierzetelne prognozy finansowe lub brak wystarczających zabezpieczeń. Sytuacja zmienia się jednak na lepsze.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Michał Macierzyński
Bankier.pl
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...