Inflacja: telewizja, żywność i internet podbiły ceny

Analitycy zaskoczeni wzrostem inflacji. Po raz pierwszy od wielu miesięcy pomyliło się też Ministerstwo Finansów. Jednak nieoczekiwane przyspieszenie cen nie oznacza, że wymknęły się o­ne spod kontroli - przekonują ekonomiści

Przyzwyczajeni do precyzyjnych prognoz resortu finansów analitycy zgodnie przewidywali, że inflacja w lipcu wyniosła 0,8 proc., tyle co w czerwcu. Tymczasem była ona niemal o połowę wyższa, wyniosła 1,1 proc. - podał w środę GUS.

- Przyczyną wzrostu inflacji była lipcowa podwyżka opłat za telewizję i internet. Ceny w kategorii kultura i rekreacja wzrosły aż o 3,4 proc. w ciągu miesiąca, a w kategorii łączność o 1,9 proc. Ponadto ze względu na suszę tradycyjny lipcowy spadek cen żywności okazał się niższy od oczekiwań - ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły w stosunku do czerwca jedynie o 1,5 proc. W lipcu nastąpił również wzrost cen paliw (o 2,1 proc. w stosunku do czerwca), jednak był on zgodny z oczekiwaniami - wyjaśniają analitycy BRE Banku.

Wydatki na kulturę podrożały ze względu na podwyżkę cen w kablówkach i telewizjach satelitarnych - aż o 5,3 proc. między czerwcem a lipcem. Zmiana ta dotyczy teoretycznie nawet 5,5 mln gospodarstw domowych. Operatorzy są jednak zdziwieni doniesieniami GUS. - Nie mieliśmy w tym czasie żadnych podwyżek, a z tego, co wiem inne firmy też takich nie wprowadzały. Nawet mistrzostwa świata w piłce nożnej raczej się nie przyłożyły do tego wzrostu. Nasi abonenci dostali bowiem dodatkowo płatny kanał Polsat Sport Extra za darmo - wyjaśnia Marek Sowa, wiceprezes UPC Polska. Jego zdaniem wzrost cen mógł wystąpić tylko w przypadku niektórych klientów, którzy przez pewien czas korzystali z promocyjnych cen abonamentów (np. płacili połowę), a teraz ta promocja się skończyła.

Marta Jóźwiak, rzeczniczka Cyfry + przyznaje, że w jej firmie podniesiono stawki za dwa pakiety: jednego z 24 do 29 zł a drugiego ze 143 do 145 zł. - Zmiany w lipcu dotyczyły tylko nowych klientów, których w przypadku tych dwóch pakietów mogło być najwyżej kilka tysięcy na 820 tys. wszystkich. Obecni abonenci do września będą płacić stare ceny. Poza tym te dwa pakiety są mniej popularne, zdecydowana większość klientów wybiera dwa pozostałe, których ceny nie uległy zmianie - wyjaśnia.

Analitycy obliczają, że inflacja bazowa netto wzrosła w lipcu nawet do 1,4 proc. A to parametr bacznie obserwowany przez Radę Polityki Pieniężnej, gdyż pokazuje, jak zmieniają się ceny w zależności od popytu, a nie np. wyższych cen paliw na rynkach światowych. Jednak zdaniem Piotra Kalisza, ekonomisty Citibanku Handlowego, nie mamy jeszcze do czynienia z gwałtownym ożywieniem presji popytowej, która wywindowałaby inflację mocno w górę.

Dariusz Filar z RPP powiedział agencji Reuters, że dane GUS nie zmieniają zasadniczo perspektyw inflacji zawartych w projekcji NBP. - Inflacja będzie się podnosiła, ale stopniowo. Przez cztery do pięciu miesięcy RPP powinna obserwować uważnie wskaźniki inflacji, zanim dojrzeje do podjęcia ewentualnej decyzji - stwierdził. Większość analityków spodziewa się podwyżki stóp w pierwszej połowie przyszłego roku.

Mateusz Mokrogulski, ekonomista BGŻ

Wyższa, niż się spodziewano, inflacja to po części efekt wzrostu opłat za telewizje kablową i cyfrową. Może to być spowodowane podpisywaniem nowych umów już z nowymi cenami. To raczej będzie stały impuls inflacyjny, bo rynek telewizji kablowej i cyfrowej szybko się rozwija, jest duży popyt na te usługi.

Jeśli chodzi o suszę, to GUS na razie mówi o niewielkim jej wpływie na wysokość zbiorów i plonów. Można się jednak spodziewać, że kolejny szacunek zbiorów będzie niższy, a tym samym wpływ na ceny wyższy. Moim zdaniem inflacja tylko z powodu żywności może być o 0,2 pkt proc. wyższa w stosunku do wcześniejszych prognoz. Jednak na koniec roku nie powinna przekroczyć 2 proc.

To będzie wciąż poniżej celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej, dlatego nie spodziewam się szybkiej reakcji RPP w postaci podwyżek stóp procentowych. Podwyżka w styczniu mogłaby nastąpić, jeśli do końca roku inflacja wzrosłaby do 2,5 proc. Musiałby się jednak zmaterializować jeden z najbardziej pesymistycznych scenariuszy, ale jego prawdopodobieństwo jest niewielkie.

Patrycja Maciejewicz

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...