Spółka komandytowa optymalnym rozwiązaniem

Konstrukcja spółki komandytowej opiera się na dwóch rodzajach wspólników o różnym zakresie odpowiedzialności za zobowiązania spółki - komplementariuszu, odpowiada za nie bez ograniczeń całym swoim majątkiem (przez to dysponuje wyłącznym prawem prowadzenia spraw spółki) i komandytariuszu, który za zobowiązania spółki odpowiada tylko do wysokości sumy komandytowej określonej w umowie.

Konstrukcja spółki komandytowej jest najczęściej wykorzystywana przez profesjonalnych doradców z kręgów kancelarii prawnych znających niuanse pewnych rozwiązań. Osiągane przez spółkę przychody i ponoszone koszty łączy się odpowiednio z przychodami i kosztami jej wspólników stosownie do posiadanych w niej udziałów.

Konsekwencje wypływające z zastosowania tej konstrukcji są nieocenione. Należy do nich m.in. jednokrotne opodatkowanie. Nie posiadając statusu podatnika, spółka komandytowa nie dokonuje rozliczenia podatkowego. Rozliczenia dokonują jej wspólnicy, dzieląc między siebie stosownie do posiadanych udziałów przychody i koszty osiągnięte poprzez działalność w formie spółki i łącząc je z przychodami i kosztami z innych źródeł. Przychody z działalności w formie spółki traktowane są jak przychody z działalności gospodarczej. Dodatkowo, wspólnik będący osobą fizyczną, przy założeniu, że spełnia warunki określone w ustawie o PIT, do opodatkowania tych przychodów może zastosować 19-proc. podatek liniowy.

Wspólnicy spółki komandytowej prowadzący dodatkowo własną działalność gospodarczą i osiągający dochód z tej działalności mogą skorzystać z możliwości rozliczenia straty poniesionej przez spółkę komandytową.

Założenia, na których oparta jest forma spółki komandytowej, pozwalają także zapewnić wspólnikom – komandytariuszom bezpieczeństwo w postaci ograniczenia ich odpowiedzialności za zobowiązania spółki na gruncie prawa cywilnego: do wysokości sumy komandytowej, ale także na gruncie prawa podatkowego. W myśl przepisów Ordynacji podatkowej to komplementariusz odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników, wynikające z działalności spółki. Takie rozwiązanie może zostać wykorzystane poprzez ustanowienie komandytariuszem osoby fizycznej, a komplementariuszem spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Ograniczenie odpowiedzialności komandytariusza nie oznacza jednak, że komandytariusz nie może być tym wspólnikiem, który dysponuje największym udziałem w spółce. Trzeba podkreślić, że swoboda, z jaką wspólnicy mogą określić wielkość przysługujących im udziałów, nie jest w żaden sposób ograniczona.

Nie można niestety zapominać o pewnych problemach praktycznych pojawiających się w związku z wykorzystaniem spółki komandytowej. Wynikają one głównie z tego, że przepisy ustaw z zakresu podatków dochodowych nie zawierają rozstrzygnięć pewnych sytuacji dotyczących wspólników spółek komandytowych, jak np. obowiązku, terminu i formy złożenia sprawozdania finansowego spółki komandytowej przez jej wspólników. Dla przykładu, w tej ostatniej kwestii rozwiązania nie wynikają wprost z przepisów, ale zostały wykształcone przez praktykę, czasem zróżnicowaną w skali kraju, bo będącą wypadkową swobodnej interpretacji przepisów stosowanej przez organy skarbowe.

Maria Pietrzyk prawnik z kancelarii Magnusson
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...