7,5 mld euro dla przedsiębiorców

W województwie opolskim 40 proc. funduszy z unijnego budżetu na lata 2007-2013 trafi do przedsiębiorców. Małopolskie na pomoc firmom przeznaczy tylko 10 proc. otrzymanej puli.
 
Fundusze dla przedsiębiorców będą dzielić samorządy województw – w ramach 16 regionalnych programów operacyjnych oraz instytucje centralne – poprzez Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Obejmie on m.in. zupełnie nowe instrumenty finansowe, a także zachęty dla osób inwestujących prywatne oszczędności w polski sektor MSP. Najwięcej – 3 z 7 mld euro – przeznaczono na kredyty technologiczne i bezpośrednie wsparcie dla inwestycji o wysokim potencjale.

Resorty gospodarki i rozwoju regionalnego proponują, by były z niego finansowane rozwiązania, nowe w skali kraju o wartości ponad 8 mln zł. Przedsięwzięcia mniejsze i mniej innowacyjne będą wspierane w regionalnych programach operacyjnych. Ale nie w każdym regionie firmy mogą liczyć na satysfakcjonującą ich ilość środków. Najwięcej z całej puli przedsiębiorcom chce oddać woj. opolskie – 37 proc., najmniej – Małopolska (10 proc.).

Dwa województwa – łódzkie i świętokrzyskie – nie zakończyły jeszcze prac nad programami. Gotowych jest 7 z 16 programów, dziś trzy pierwsze trafią na Komitet Rady Ministrów. Według wiceministra rozwoju regionalnego Władysława Ortyla, rząd nie ma wpływu na samorządy w tej kwestii, będzie egzekwował jedynie skierowanie 40 proc. środków na sferę gospodarki. Zdaniem Małgorzaty Krzysztoszek, eksperta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, program Innowacyjna Gospodarka spełnia oczekiwania firm, ale samorządy województw powinny zadbać o więcej środków dla przedsiębiorców, które wygenerują nowe miejsca pracy i wpływy z podatków.

Wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek zapowiada, że będzie więcej instytucji wdrażających wykorzystanie unijnych funduszy. Oprócz ośrodków w regionach będzie to Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, nowo tworzona Polska Agencja Handlu i Inwestycji, Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencja Przemysłu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAGDALENA WOJTUCH
magdalena.wojtuch@infor.pl


Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...