Koszty wycofania można pokryć z polisy

Rośnie liczba wpisów do rejestru produktów niebezpiecznych, a wraz z nią zainteresowanie polisami OC z opcją wycofania produktu.
 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dostaje coraz więcej powiadomień o wprowadzeniu na rynek produktów niebezpiecznych. W tym roku było ich już 27. Najwięcej dotyczy aut – 21 przypadków. Ich producenci to grupa świadoma, co zrobić w przypadku stwierdzenia wady. Zgłoszenia przysyłają też inne wielkie firmy jak Ikea, H&M czy Philips.

Importer jak producent
Specjaliści z UOKiK, uważają, że mniejsi producenci nie znają obowiązujących od ponad dwóch lat przepisów. Można zakładać, że większość importerów zabawek z Chin nie ma świadomości, że mogą być oni również uznani za producentów. Zasadą jest bowiem, że gdy producent jest spoza UE, za towar odpowiada importer. Nic więc dziwnego, że coraz częściej w pakietach dla małych i średnich firm ubezpieczenie OC za produkt jest dodawane do zwykłej polisy związanej z działalnością gospodarczą. Problem w tym, że sumy ubezpieczenia są w tych wypadkach niskie i obejmują zwykle tylko szkody wyrządzone na terytorium Polski. Klienci kupują więc polisy dające iluzję ochrony.

Wybrać dobre ubezpieczenie
– Jeśli ktoś wysyła swoje towary do Niemiec, a to 36 proc. naszego eksportu, to taka polisa nic mu nie da. Po naszym wejściu do UE zakres polisy powinien być taki, jaki mają zachodnioeuropejscy konkurenci, i obejmować całą Europę – mówi Bogusław Piechula z firmy brokerskiej PWS Konstanta, specjalizujący się w ubezpieczeniach OC.
W Niemczech standardowa polisa OC za produkt pokrywa nie tylko szkody na mieniu czy osobie, ale też straty finansowe poniesione w związku z wadą wyrobu. Po naszym wejściu do UE niemiecki poszkodowany może wytoczyć sprawę przed rodzimym sądem. Wyrok, który tam zapadnie, musi tylko dostać klauzulę wykonalności przed polskim sądem wojewódzkim.
– W Niemczech około 40-50 proc. wypłat z OC za produkt pochodzi właśnie z części rozszerzonej odpowiedzialności za produkt – dodaje Bogusław Piechula.
Dlatego eksporterzy powinni mieć polisę na przynajmniej 1 czy 2 mln euro. Kwota zależy od profilu firmy.
Elementem polisy OC za produkt powinna być opcja pokrycia kosztów wycofania go z rynku. Jakie to mogą być koszty, wiedzą dobrze producenci żywności, którzy w swoich firmach musieli wdrożyć unijny system zarządzania jakością HAACAP, a jednym z jego elementów jest opracowanie procedury wycofania szkodliwego produktu z rynku.

Na wypadek wycofania
Trzeba się liczyć z wydatkami na badanie, które zleca UOKiK, akcję informacyjną, odebranie wadliwego towaru od odbiorców i jego utylizację. Posiadaczom polisy koszty pokryje ubezpieczyciel. Towarzystwo nie pokryje tylko kar, jakie może nałożyć urząd na ociągającego się z wycofaniem produktu producenta. Maksymalnie mogą one wynieść 720 tys. zł. Lepiej więc po otrzymaniu pierwszych sygnałów o wadach produktu natychmiast ściągnąć go z rynku.

MARCIN JAWORSKI
marcin.jaworski@infor.pl


Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...