Szusza nie wpłynie znacząco na PKB i inflację

Ekonomiści uspokajają: susza raczej nie wpłynie na wzrost PKB w tym roku i nie napędzi wzrostu inflacji. Nikt nie ma wątpliwości, że susza uderzy w rolników. Za to jej wpływ na gospodarkę w skali makro będzie ograniczony.
– Spodziewam się spadku produkcji w rolnictwie w okolicach 15-20 proc., ponieważ jednak udział tego sektora w PKB to około 4 proc., to łatwo policzyć, że nie będzie on miał większego wpływu na ten wskaźnik – mówi Witold Orłowski z PricewaterhouseCoopers.
Eksport zagrożony
Rafał Antczak z fundacji CASE przypomina, że od trzech lat do wzrostu PKB przyczynia się wzrost eksportu żywności do UE. Mniejsze zbiory mogą spowodować, że mniej będziemy wysyłać za granicę. Ale z oceną ewentualnego wpływu suszy na PKB radzi się wstrzymać do czasu podsumowania jej skutków.
– Poza tym nie wiadomo, na ile np. mniejszy eksport truskawek będzie można przypisać suszy, a na ile większej konkurencji ze strony Chin – dodaje Rafał Antczak.
Do tego dochodzi jeszcze jeden problem: ograniczenia w ruchu ciężarówek w ciągu dnia powodują, że coraz trudniej wywieźć towary z Polski. Cierpią na tym nie tylko firmy transportowe, które mniej zarabiają, ale też eksporterzy, którzy mają problem z dostawą towarów na czas.
Na dłuższym transporcie cierpią wszyscy, bo powoduje on opóźnienia w dostawie materiałów na place budowy czy po prostu towarów do sprzedaży. Długa droga to klienta to problem dla produkujących i sprzedających szybko psujące się artykuły spożywcze. Nie dość, że jest ich mniej, np. owoców, to jeszcze trudniej je dowieźć do celu w dobrym stanie.
Witold Orłowski uspokaja jednak, że ewentualny negatywny wpływ suszy na PKB zostanie zrekompensowany wzrostem w branży produkcyjnej i budowlanej. Swoje dołożyć może też branża energetyczna ze względu na większy popyt na energię.
Import na ratunek
Prognozowany na ten rok wzrost PKB o 5 proc. wydaje się więc niezagrożony. Nie należy spodziewać się też znaczącego wzrostu inflacji w stosunku do prognoz RPP (na koniec 2006 roku ma to być 1-1,9 proc.).
– Przewidywania dotyczące wzrostu inflacji ogłaszają zwykle analitycy sektora bankowego, bo chcą wywierać presję na RPP, żeby podwyższyła stopy procentowe – tłumaczy przyczynę wyższych ostatnio prognoz Rafał Antczak.
Sam nie zakłada wzrostu inflacji, na podstawie obecnie posiadanych informacji.
– Maksymalnie może to być 0,2-0,3 pkt proc., ale raczej susza nie będzie miała większego wpływu na inflację – uważa Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.
Przypomina, że popyt na żywność jest sztywny i ewentualne zmniejszenie podaży może wywołać wzrost cen. Na to raczej się nie zanosi.
Gospodarka otwarta
Podobnego zdania są inni pytani przez GP ekonomiści, którzy zgodnie wskazują, że obecnie polska gospodarka jest otwarta na rynki unijne, ceny wyrównały się (choć mięso jest nadal tańsze), więc ewentualne niedobory wynikające z suszy łatwo pokryć importem.
– Nie powtórzy się już więc sytuacja z lata 2000 roku, kiedy wzrost cen zbóż zaowocował wyższymi cenami żywności – mówi Maciej Grabowski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Dodaje, że polskie zboże jest używane głównie do produkcji pasz, więc ewentualny wzrost cen nie będzie miał wpływu na ceny artykułów spożywczych, wytwarzanych głównie ze zboża importowanego. A zboża w krajach UE jest sporo, bo według szacunków Bohdana Judzińskiego z Izby Zbożowo-Paszowej, zapasy wynoszą około 15 mln ton. Producenci z łatwością znajdą więc dostawców. Pierwsze szacunki GUS mówią o zbiorach niższych o 3-7 proc. Straty mogą wpłynąć więc tylko na wzrost cen pasz, co w zestawieniu z faktem, że mięso jest w UE droższe niż u nas, może skutkować zwyżką jego cen.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Jaworski
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...