Nowe dotacje do wykorzystania od jesieni

Po 6 października Komisja Europejska zakończy negocjacje priorytetów i programów operacyjnych dotyczących funduszy strukturalnych na lata 2007-2013. Oznacza to, że jeszcze w tym roku będzie można dokonywać wydatków finansowanych z następnej puli unijnych środków.
31 lipca w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ma się ukazać 5 rozporządzeń, które będą podstawą wydatkowania funduszy strukturalnych i funduszy spójności na lata 2007-2013. Z wyliczeń KE wynika, że Polska otrzyma w tym okresie 66 mld euro. Do października KE zakończy uzgodnienia w sprawie przedstawionych tydzień temu Wytycznych. – Od 6 października będziemy mogli kończyć negocjacje programów operacyjnych na lata 2007-2013. Od tego momentu wydatki z nimi związane będą kwalifikowalne – wyjaśniła wczoraj w Warszawie Danuta Huebner, komisarz UE ds. rozwoju regionalnego.
– Start po fundusze jeszcze w tym roku wydaje się realny, o ile zakończy się koordynacja 16 regionalnych programów operacyjnych z programami sektorowymi i pod warunkiem że projekty te zdąży przyjąć Rada Ministrów – zgadza się Jakub Szymański z Departamentu Polityki Regionalnej Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Na przeszkodzie mogą jednak stanąć konsultacje programu rozwoju obszarów wiejskich, przewidziane dopiero na wrzesień. Marszałkowie, którzy będą dzielili środki m.in. pomiędzy samorządy lokalne i przedsiębiorców, nie mogą też zakończyć prac nad programami ich wydatkowania bez ostatecznej decyzji o tym, ile środków przypadnie na dany region.
– To sprawa fundamentalna. Na rozstrzygnięcie czekaliśmy już w maju – mówi Jakub Szymański. Także D. Huebner podkreśliła wczoraj, że ta decyzja potrzebna jest bardzo szybko.
Według Grażyny Gęsickiej, ministra rozwoju regionalnego, zapadnie ona na jednym z dwóch najbliższych posiedzeń rządu – wraz z decyzją o przyjęciu Narodowej Strategii Spójności (NSS) 2007-2013, podstawowego dokumentu dotyczącego wykorzystania funduszy w latach 2007-2013. Resort rozwoju regionalnego zarekomenduje Radzie Ministrów przyjęcie tzw. algorytmu I, czyli wariantu, według którego między województwa podzielono środki w latach 2004- 2006. Ministerstwo kończy też prace nad Strategią Rozwoju Kraju 2007-2015. Wczoraj podczas publicznej debaty oceniali ją m.in. samorządowcy i przedsiębiorcy.

Magdalena Wojtuch
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...